لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۳

هشدار محمود عباس به اسراییل در مورد شهرک سازی


محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، می گوید در صورت ادامه ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن، مسئولیت کامل شکست دور جدید مذاکرات صلح به میانجیگری آمریکا، بر عهده اسراییل خواهد بود.

آقای عباس در اظهارات تلویزیونی روز یکشنبه خود خطاب به مردم فلسطینی هشدار داد اگر دولت اسراییل به شهرک سازی در سرزمین های فلسطینی که در جنگ سال ۱۹۶۷ اشغال کرد، ادامه دهد، مذاکرات پیش رو با شکست مواجه خواهد شد.

اسراییل تحت فشار آمریکا، نوامبر گذشته تعلیق ده ماهه ای را بر عملیات شهرک سازی اعمال کرد که هدف از آن آماده سازی برای مذاکرات بود. اما طرف فلسطینی آن را نپذیرفت زیرا اسراییل ساخت و ساز را به طور کامل متوقف نکرده بود و ساخت و ساز را در سرزمین هایی که در سال ۱۹۶۷ ضمیمه اورشلیم کرده بود ادامه می داد. این ضمیمه سازی از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته نشده بود.

آقای عباس و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، قرار است روز پنجشنبه در واشنگتن برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۸، مذاکرات مستقیم داشته باشند.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه گفت با پایان مهلت در نظر گرفته شده برای تعلیق ساخت و ساز در تاریخ ۲۶ سپتامبر، کابینه او قصد ندارد تصمیم خود دایر بر از سرگیری شهرک سازی را تغییر دهد.

نخست وزیر اسراییل همچنین بار دیگر تاکید کرد که هرگونه قرارداد صلح باید شامل این مسئله باشد که فلسطینی ها اسراییل را به عنوان کشور مردم یهودی و برقراری تمهیدات امنیتی زمینی به رسمیت بشناسند.

فلسطینی ها دلایل متعددی برای مخالفت با به رسمیت شناختن اسراییل عنوان کرده اند از جمله این که اگر چنین کنند، حق پناهندگان فلسطینی به اسراییل برای باز پس گیری سرزمین هایی که طی جنگ و زمان تاسیس کشور اسراییل در سال ۱۹۴۸ ترک کردند از بین می رود.

آقای عباس بر نیاز دو طرف اسراییلی و فلسسطینی به امنیت تاکید کرد اما گفت امنیت نمی تواند برای توجیه توسعه شهرک سازی و توقیف زمین های مردم و انکار حقوق آنان مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG