لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

انتشارخاطرات «پتی بوید»، زنی که دو ترانه مهم راک برای او نوشته شد


انتشارخاطرات «پتی بوید»، زنی که دو ترانه مهم راک برای او نوشته شد
انتشارخاطرات «پتی بوید»، زنی که دو ترانه مهم راک برای او نوشته شد

«پتی بوید» مدل معروفی که در کنار «توئیگی» و «جین شریمپتون» در دهه ٦٠ میلادی با عکس های «ترنس دانوان» عکاس معروف انگلیسی به معروفیت رسید و «جورج هریسون»و «اریک کلاپتون» بهترین ترانه های خود را برای او سروده اند، در ٦٣ سالگی کتاب خاطرات خود را منتشر می کند.

آنچه که در این کتاب خاطرات که Wonderful Today نام دارد خواننده امروزی را به خود جلب می کند این است که چگونه «پتی بوید» همسر دو «سوپر استار» موسیقی راک ، جورج هریسون و اریک کلاپتون بوده است.

«پتی بوید» به خاطر میآورد که چگونه در یک پارتی معشوقش «اریک کلاپتون» در مقابل شوهرش «جورج هریسون» ایستاد و به او گفت:«رفیق من عاشق زن تو شده ام.»

چندسال بعد واقعه عجیب تری اتفاق افتاد. هنگامی که «جورج هریسون» و «اریک کلاپتون» که هردو از بهترین گیتاریست های جهان به شمار می رفتند در قصرمسکونی جورج با نواختن گیتار دست به یک دوئل زدند. دوئل برای آن که مشخص شود کدام یک از این دو مرد شایسته «پتی بوید» هستند و شاهد دوئل هم«جان هرت» بازیگر بریتانیایی بود.

«پتی بوید» می نویسد:«آن شب من با خجالت یک گوشه نشسته بودم وتظاهر می کردم به اینکه چنین اتفاقی نیافتاده..اما امروز که به این مسئله فکر می کنم می بینم چه واقعه جالبی بوده ..یعنی این که موزیسین ها جنگشان را هم با موزیک انجام میدن. الان فکر می کنم چه واقعه زیبایی بود!»

اما سه آهنگ مهم درصحنه موسیقی راک درحین وقوع وقایع این مثلث عشقی بوجود آمد. ترانه «چیزی» Something ساخته جورج هریسون و ترانه «Layla» و «امشب شگفت آور» Wonderful Tonight ساخته اریک کلاپتون.

درطول سی سال گذشته، افراد مختلف «پتی بوید» را تشویق به نوشتن این خودزندگی نامه کرده بودند. این کتاب بالاخره هفته پیش در کنار شایعات دیگری که دلیل جدایی «بوید» از «هریسون» را رابطه بین «جورج» و «مورین استارکی» همسر «رینگو استار» خوانده اند منتشر شد. هم چنین در جایی دیگر دلیل طلاق «پتی بوید» از اریک کلاپتون در سال ١٩٨٩ را هم به خاطر اعتیاد شدید این نابغه عالم موسیقی به الکل و مواد مخدرذکرکرده اند.

کتاب که به شیوه ای ساده نوشته شده، وقایع را از دیدگاه زن جوانی که ناظریک دوران طوفانی از تاریخ راک اند رول است را به خواننده نشان می دهد.

پتی بوید در سال ١٩٦٤ در ١٩ سالگی با ظاهرشدن در نقش یک دختر مدرسه بی گناه در فیلم «شب یک روزسخت» با جورج هریسون آشنا شد.

«دیوید بیلی» دوست عکاس «پتی بوید» به او هشدار داده بود که عاشق «پل مک کارتنی» خواهد شد اما این جورج هریسون، جوان ترین بیتل آن زمان بود که با یک جمله دل «پتی» را به دست آورد:«می تونم خواهش کنم با من عروسی کنی؟ اگرنه می تونم ازت دعوت کنم امشب با من شام بخوری؟» پتی بوید و جورج هریسون در ژانویه همان سال ازدواج کردند و پل مک کارتنی هم شاهد عقد آن ها بود.

ترانه «سامتینگ» Something که منتقدین آن را بهترین ساخته «جورج هریسون» می خوانند یک ترانه عاشقانه و کم نظیر است. «پتی بوید» می نویسد: «جورج گاهی ملودی این آهنگ را در گوشه و کنار خانه مان می نواخت اما یک روز در بازگشت از استودیوی «ابی رود» Abbey Road کل این ترانه را برای من نواخت و به من گفت: این آهنگ را برای تو ساخته ام.»

پتی بوید می گوید در آن زمان از این مسئله هیجان زده شده بود:«هیچوقت فکرش را هم نمی کردم که این آهنگ تا به این اندازه زیبا و اثرگذار باشد. اما هنوز هم فکر می کنم آن اجرایی که آن روز در آشپزخانه از جورج شنیدم خالص ترین و بهترین اجرای این ترانه است.»

این «پتی بوید» بود که جورج و بیتل ها را با دنیای روحانی «ماهاراشی ماهش یوگی» آشنا کرد. اما مرگ مرموز ونا بهنگام برایان اپستین، مدیر برنامه های بیتل ها باعث می شود که رفتن به سمینار این یوگی معروف هند، به تعویق بیافتد.

دربخش های دیگر کتاب، پتی بوید از دوستی خود با افراد سرشناسی چون «پرنسس مارگارت» خواهر ملکه انگلستان، «میک جگر»، «ماریان فیث فول» دوست دختر آن زمان او و «کیث ریچاردز» گفته است.

هرچند «پتی بوید» و «جورج هریسون» دوران ازدواج خوشی را با هم گذراندند اما با از هم پاشیده شدن بیتل ها در سال ١٩٦٩، این ازدواج نیز کم کم به بن بست خورد:« زندگی دوگانه ای که «جورج» در پیش گرفته بود سکه ای بود که یک روی آن مدیتشن و وردخوانی مذهبی و روی دیگرش استفاده بیش از حد از مواد مخدر از جمله کوکائین قرار گرفته بود. در این زمان جورج با زن های دیگری نیز ارتباط داشت.»

تا آن زمان «پتی بوید» هنوز به جورج وفادار مانده بود:«اریک کلاپتون اولین مردی بود که من به او علاقمند شدم.» و این هنگامی است که نامه حاوی اظهار عشق از سوی سازنده ترانه «لیلا» به دست «پتی بوید» می زسد.

«پتی بوید» در بهار و تابستان سال ١٩٧٠ چند ملاقات محرمانه با «اریک کلاپتون» که بهترین و نزدیک ترین دوست شوهرش «جورج هریسون» محسوب می شد داشت.

یک بعدازظهر «اریک کلاپتون» منظومه «لیلی و مجنون» از شاعر ایرانی «نظامی» درباره مردی که دیوانه وار عاشق زنی دوراز دسترس است را برای «پتی بوید» می خواند. بعد ترانه «لیلا» را برای او اجرا می کند و می گوید: «این ترانه را برای تو نوشته ام»

«پتی بوید» می نویسد:«از اینکه چنین آهنگی برای من ساخته شده هیجان زده شده بودم اما در عین حال وضعیت وحشتناکی بود. با شنیدن این آهنگ همه اطرافیان ما می فهمیدند که اریک این آهنگ را برای من ساخته و به این صورت «کلاپتون» با ترانه «لیلا» مرا وارد قلمرویی کرد که دیگر بازگشتی نداشت.»

سه سال بعد، پتی بوید از جورج هریسون طلاق گرفت و با اریک کلاپتون ازدواج کرد. «کلاپتون» ترانه «امشب شگفت آور» را در شب عروسی خود با پتی بوید روی صحنه کنسرت به او هدیه کرد:

دیروقت است

او از خود می پرسد: چی بپوشم؟

پودر می زند به خودش

و برس را

به آرامی بر روی موهای طلائی اش می کشد

و از من می پرسد:«چطور به نظر می رسم؟»

ومن می گویم:

«آره..تو امشب هم شگفت انگیزی»

XS
SM
MD
LG