لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

پتی پیج؛ ستاره ای که خاموش شد


پتی پیج، ستاره موسیقی پاپ ایالات متحده در سال های ۱۹۵۰ در سن ۸۵ سالگی در گذشت. فروش آثار موسیقی خانم پیج به بیش از صد میلیون نسخه بالغ شد و او را به صدر فهرست خوانندگان زن ارتقا داد. گمان می رود که این خواننده آمریکایی اولین هنرمندی باشد که در استودیوی ضبط، آثار خود را به شیوه ای که به آن «overdub» گفته می شود ضبط کرد . (overdub روشی است که صدای دیگری به صدای اولیه اجرای خواننده افزوده می شود.)

پتی پیج یکی از محبوبترین خواننده های دوران پس از جنگ بود. «والس تنسی» معروف ترین و محبوب ترین آهنگ او بود که بیش از ده میلیون نسخه از آن به فروش رسید و اولین آهنگی محسوب می شود که در همه سبک های موسیقی، در صدر قرار گرفت. این آهنگ ماه ها در صدر پرشنونده ترین آهنگ ها در جدول های سبک بلوز، ریتم، کانتری و پاپ قرار داشت. خانم پیج در مصاحبه سال ۱۹۹۰ خود توضیح داد که محبوبیت این آهنگ پرفروش یک تصادف خوشایند بود.

او گفته بود: «در حقیقت اوضاع برعکس شده بود چون ما در واقع انتظار و امید بسیاری برای محبوب شدن آهنگ « Boogie Woogie Santa Claus» داشتیم (چون) همزمان با عید کریسمس به بازار آمده بود و شرکت ضبط معتقد بود که هیچ آهنگی به جز آهنگ ویژه کریسمس فروش نخواهد کرد. بنابراین ما آن را سمت «بی» آن مجموعه عالی کریسمس گذاشتیم چون تصور می کردیم آن قدر برای کریسمس بی ربط است که هیچ «دیسک جوکی» (کسی که مسئول انتخاب پخش موسیقی در رادیو و تلویزیون است) آن را انتخاب نخواهد کرد.

نام واقعی خانم پیج، کلارا آن فولر بود و در کلیرمور اوکلاهوما شهری در نزدیکی تولسا متولد شد. وی ابتدا رویای اشتغال در زمینه هنر تجاری را در سر می پروراند. اولین شغل او در دپارتمان هنر یک ایستگاه رادیویی محلی خیلی زود به اجرای آواز او در برنامه ۱۵ دقیقه ای ویژه وی بدل شد.

جک رائل، رهبر «big-band» فردی بود که برای اولین بار استعداد خانم پیج را زمانی کشف کرد، زمانی که او فقط بیست سال داشت. آقای رائل کار خود را ترک کرد و مدیر امور هنری خانم پیج شد. پیج اولین قرارداد ضبط خود را در سال ۱۹۴۸ و با شرکت « Mercury Records» عقد کرد. دو سال بعد از این تاریخ، آهنگ او به یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین آثار آن دوران بدل شد. او به مدت چهارده سال با این شرکت ضبط همکاری کرد و آهنگ های پرفروش خود را یکی پس از دیگری با آن ها ضبط کرد. آهنگ «With My Eyes Wide Open» ،« I’m Dreaming» ،«Old Cape Cod» از جمله آن ها بودند.

آهنگ «Hush…Hush, Sweet Charlotte» آخرین آهنگ پرطرفدار و پرفروش او بود که برای دریافت جایزه اسکار نامزد شد. این آهنگ برای فیلم بتی دیویس و با همان نام ضبط شده بود. آهنگ «Doggie In The Window» پیج نیز یکی از آثار محبوب او بود. با وجودی که لحن خواندن این آواز تازگی داشت و آن را به یک آهنگ پرطرفدار بدل کرد، اما صداهای مکرر پارس (سگ) و اشعار مسخره آن انتقادهایی را به خود جلب کرد و بسیاری از منتقدان آن را نمونه ای خواندند که جنبه های مختلف موسیقی پاپ دوران سال های ۱۹۵۰ را نامربوط و ناخوشایند می کرد.

بنا به شهادت بسیاری پتی پیج اولین هنرمندی بود که از فن آوری ضبط موسوم به «overdubbing» آوازی استفاده کرد. او در سال ۱۹۴۷ و زمانی که آهنگ «Confess» خود را به صورت دوصدایی روی صدای خود ضبط کرد، پیشگام استفاده از این شیوه شد. این آهنگ در صدر بیست آهنگ برتر آن دوران قرار گرفت.

او در این مورد گفته است: «در واقع این شیوه ضبط مقرون به صرفه و اقتصادی بود چون من باید برای زمان اضافی ضبط به استودیو و به هنرمندان پول می پرداختم. من هیچ آلبومی نفروخته بودم و درآمدی نداشتم. بنابراین مدیر تولید و شریک من ایده انعکاس صدا روی آهنگ Confess را مطرح کرد و این آهنگ به این صورت ضبط شد».

موفقیت آهنگ «Confess» در سطحی قرار داشت که محبوبیت و فروش آن سبب شد شرکت ضبط «Mercury» اجازه داد خانم پیج آهنگ « With My Eyes Wide Open I'm Dreaming» را به شیوه «overdubbing» و با هارمونی چهار بخشی به طور کامل ضبط کند. این شرکت روی آلبوم نوشت «آواز ها از پتی پیج، پتی پیج، پتی پیج و پتی پیج».

پتی پیج در سراسر سال های ۱۹۵۰ به طور مرتب در برنامه های متعدد تلویزیونی حضور داشت و در سال ۱۹۵۷ مجری برنامه موسیقی «The Big Record» شد که بیشتر سبک راک داشت. خانم پیج سال بعد از آن مجری سریال تلویزیونی «The Patti Page Show» و برنامه ای به نام خود در «سی بی اس» شد. او در قرن بیست و یکم نیز به اجرا و ضبط ادامه داد و اخیراً نیز آلبومی از مجموعه آهنگ های ویژه کودکان، یک آهنگ برای کریستمس و مجموعه ای از «گزیده ای از بهترین آهنگ ها» را به بازار ارائه داد.

پتی پیج علاوه بر فعالیت در عرصه موسیقی، برای مدت کوتاهی به بازیگری نیز پرداخت و در فیلم «Elmer Gantry» با برت لنکستر نقش ایفا کرد در کمدی موزیکال «Annie Get Your Gun» روی صحنه صحنه تئاتر ظاهر شد.

«آکادمی موزیک کانتری» در سال ۱۹۸۰ «جایزه پیشگام» را به پتی پیج اعطا کرد.
XS
SM
MD
LG