لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

رهبر کلیسای مارونی به مقامات لبنان: کشور را از «بلای این جنگ» دور نگه دارید


بشاره بطرس الراعی، اسقف اعظم کلیسای مارونی لبنان (آرشیو)
بشاره بطرس الراعی، اسقف اعظم کلیسای مارونی لبنان (آرشیو)

بشاره بطرس الراعی، اسقف اعظم کلیسای مارونی لبنان، در واکنش به درگیری‌های میان اسرائیل و حزب‌الله خواستار اجرای قطعنامه سال ۱۳۸۵ شورای امنیت سازمان ملل شد.

این قطعنامه در آن زمان به درگیری‌های دوطرف پایان داده بود.

او که از منتقدان سرسخت گروه حزب‌الله است از مقامات لبنانی خواست کشورشان را از «بلای این جنگ» دور نگه دارند و با استفاده از «نقش سیاسی و دیپلماتیک» خود از فلسطینیان دفاع کنند.

درگیری‌های اخیر میان حزب‌الله و ارتش اسرائیل، شدیدترین درگیری‌ها در نوع خود از زمان جنگ دوم لبنان در تابستان ۱۳۸۵ بوده است.

حزب‌الله لبنان که وابستگی عمیقی به جمهوری اسلامی ایران دارد، از نظر ایالات متحده یک گروه تروریستی قلمداد می‌شود. این گروه قدرت زیادی در لبنان دارد و رهبران لبنانی نگران هستند زد و خوردهای میان حزب‌الله و اسرائیل به یک جنگ گسترده تبدیل شود.

منتقدان لبنانی حزب‌الله مدت‌ها است این گروه را متهم می‌کنند با داشتن زرادخانه‌ای بزرگتر از ذخایر تسلیحاتی ارتش لبنان و همچنین انحصار تصمیم‌گیری درباره جنگ و صلح، دولت این کشور را تضعیف می‌کند.

در مقابل حامیان حزب‌الله مدعی هستند تسلیحات این گروه از لبنان در مقابل اسرائیل محافظت می‌کند.

شبه‌نظامیان حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی روز ۱۵ مهر با حمله به مناطق جنوبی اسرائیل دست‌کم ۱۴۰۰ نفر را که اکثرشان غیرنظامی بودند، کشتند و بیش از ۲۴۰ نفر را گروگان گرفتند.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG