لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

«خانه های انفعالی» و مصرف بهینه از انرژی


بیش از یک پنجم گاز دی اکسد کربن ایالات متحده در خانه های این کشور تولید می شود و بیشتر آنها به دلیل برقی است که برای دستگاههای تهویه هوا و گرم کردن خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در شرایطی که هیچ دستگاه استفاده از انرژی خورشیدی، بادی و استفاده از حرارت زمین در اطراف خانه ها مشاهده نمی شود، پرسش این است که خانه هایی که در حومه واشنگتن ساخته شده اند چگونه می توانند به محافظت از محیط زیست کمک کنند و به اصلاح سبز باشند؟

پاسخ دیوید پیبادی، کارشناس معماری چنین است: « ساخت خانه انفعالی» که بر کاهش میزان انرژی مصرفی به حداقل سطح ممکن متمرکز است.

دیوید پیبادی و گروه همکاران او در شرکت «آرشیتکت های پیبادی» اولین خانه انفعالی را در واشنگتن ساختند. او می گوید خانه های انفعالی تقریباً هوابندی شده اند و هزینه های گرم و سرد کردن منزل را تا تقریباً ۹۰ درصد کاهش می دهد. اما آن چه این خانه را واقعاً از بقیه خانه های به اصلاح «سبز» متمایز می کند، این واقعیت است که این خانه ها بسیار عادی هستند.

دیوید پیبادی می گوید: «زیبایی خانه های انفعالی در این است که ناچار نیستید آن را به شکل و شیوه خاصی بسازید و یا مصالح ساختمانی و یا سبک ویژه ای را در آن به کار ببرید. به همین دلیل، ما در مورد ساخت این خانه تصمیم گرفتیم کاری بکنیم که این مسئله را ثابت کنیم و چیزی بسازیم که پیرو سنتهای آمریکایی بود.»

شرکت «آرشیتکت های پیبادی» احتمالاً اولین معمارانی هستند که یک خانه انفعالی در واشنگتن ساخته اند، اما به طور مسلم آخرین آنها نیستند. راجر لین و برادرش اریک در آرلینگتون ویرجینیا در حال ساخت یک خانه انفعالی هستند.

راجر لین می گوید: «باید از مقدار زیادی عایق استفاده کرد. همانطور که می بینید این یک صفحه فوم دو اینچی است و می بینید این خانه ای است که لایه به لایه و تا فونداسیون آن هم عایق بندی شده است.»

حتی پنجره ها هم یک عایق ابری خاصی دارند که دور تا دور آن ها را احاطه کرده و همه درزهای آن گرفته شده اند و در نتیجه از عبور هوا جلوگیری می کند.

کاتلین هرسیون، همسایه او می گوید: از این که خانه های انفعالی در این منطقه و در ایالات متحده ساخته می شوند خوشحالم. این شیوه جنبه های مختلف ساختمان سازی که در آلمان دیده بودم را در هم ادغام می کند، چون خانواده من در زمینه ساخت و ساز فعال بودند.

درزهای این خانه آنچنان با دقت گرفته شده است که در یک هوای سرد زمستانی با دمای حدود 4 درجه سانتیگراد، دمای داخل خانه در حالی که هنوز در حال ساخت است، ۱۲ درجه است.

راجر لین می گوید: دمای «این جا در واقع بالای پنجاه درجه فارنهایت است. الان بالای پنجاه درجه است.»

دیوید پیبادی می گوید خانه های انفعالی در سراسر جهان ساخته می شوند. به عنوان نمونه، در آفریقای شمالی مجموعه ای از خانه های انفعالی ساخته شده اند که برای شرایط اقلیمی بسیار گرم و خشک طراحی شده اند و خود این خانه ها نمونه بسیار خوبی برای تحقیق در مورد خانه های انفعالی از این نوع است.

اولین خانه انفعالی حدود ۲۰ سال پیش و با کمک دو فیزیکدان در شهر دارمستات آلمان ساخته شد که یکی از آنها بعدها Passivhaus Institut یا مؤسسه خانه انفعالی را در دارمستات تاسیس کرد.

دیوید پیبادی می گوید آنها با طراحی یک نرم افزار، مدلی از تولید انرژی را ارائه کردند که افرادی چون من می توانند از آن استفاده و آن شیوه را پیاده کنند. ما فیزیکدان نیستیم بنابراین معمارهای عادی هم می توانند از آن استفاده کنند.

با وجودی که بعضی موادی که در ساخت این خانه های انفعالی مورد استفاده قرار می گیرند، تخصصی هستند اما هزینه کل ساخت چنین خانه ای فقط ۵ تا ۸ درصد بیشتر از خانه ای است که به طور سنتی ساخته شده است. اما یک خانه انفعالی فقط ۱۰ درصد یک خانه معمولی و متعارف انرژی مصرف می کند و این به معنای صرفه جویی است که سرمایه گذاری اولیه در ساخت این خانه را به سرعت جبران می کند.
XS
SM
MD
LG