لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۲

بیل ریچاردسون، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل، درگذشت


بیل ریچاردسون، سفیر اسبق ایالات متحده در سازمان ملل متحد
بیل ریچاردسون، سفیر اسبق ایالات متحده در سازمان ملل متحد

بیل ریچاردسون، سفیر اسبق ایالات متحده در سازمان ملل که دو دوره فرماندار ایالت نیومکزیکو بود، روز شنبه ۱۱ شهریور در ۷۵ سالگی درگذشت.

ریچاردسون پیش از آن که در سال ۱۳۸۱ به عنوان فرماندار نیومکزیکو انتخاب شود، در سمت‌های سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد و وزیر انرژی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون خدمت کرده بود. او همچنین برای مدت ۱۴ سال یکی از نمایندگان ایالت نیومکزیکو در مجلس نمایندگان ایالات متحده بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پس از انتشار خبر درگذشت بیل ریچاردسون با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از درگذشت این سیاست‌مدار باسابقه گفت که او «زندگی خود را وقف خدمات عمومی» کرد.

ریچاردسون با داشتن رزومه‌ای پربار و کوله‌باری از تجربه در امور خارجی و داخلی، برای کسب نامزدی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸ رقابت کرد و تلاش کرد که به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری اسپانیایی‌تبار آمریکا انتخاب شود. اما پس از کسب مقام چهارم در مجمع انتخاباتی آیووا و رقابت‌های مقدماتی نیوهمشایر از ادامه راه انصراف داد.

ریچاردسون در دو دوره‌ای که فرماندار نیومکزیکو بود تنها فرماندار اسپانیایی‌تبار آمریکا محسوب می‌شد. او در سال ۱۳۸۸ با امضای قانونی مجازات اعدام را در آن ایالت لغو کرد.

او پس از پایان فعالیت سیاسی‌اش، زندگی و وقت خود را وقف تلاش برای آزادی آمریکایی‌های بازداشت‌شده در خارج از کشور کرد.

این سیاست‌مدار باسابقه در سال ۱۳۸۶ برای بازگرداندن بقایای سربازان آمریکایی کشته‌شده در جنگ کره، به کره شمالی رفت. او همچنین در سال ۱۳۸۵ توانست عمر البشیر، رئیس جمهوری وقت سودان، را متقاعد کند که پل سالوپک، روزنامه‌نگار آمریکایی برنده جایزه پولیتزر، را آزاد کند.

ریچاردسون همچنین دارنده یک رکورد جهانی گینس است. او در جریان رقابت‌های انتخاباتی برای کسب عنوان فرمانداری نیومکزیکو در سال ۱۳۸۱ در مدت ۸ ساعت با ۱۳۳۹۲ نفر دست داد و این رکورد همچنان پابرجا است.

منابع: آسوشیتدپرس و رادیوی عمومی ملی (آن‌پی‌آر)

XS
SM
MD
LG