لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

خبرنگار الجزیره از آزار و شکنجه دستگیرشدگان در سوریه میگوید


خبرنگار الجزیره از آزار و شکنجه دستگیرشدگان در سوریه میگوید
خبرنگار الجزیره از آزار و شکنجه دستگیرشدگان در سوریه میگوید

"دوروتی پروز" خبرنگار شبکه خبری الجزیره که پس از دستگیری و بازداشت در سوریه ، به تهران فرستاده شد و در بازداشت مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفت ، چهارشنبه پس از آزادی به سر کار خود در قطر بازگشت.

دوروتی پروز متولد ایران و دارای تابعیت آمریکا و کانادا است . وی در تاریخ بیست ونه آوریل هنگامی که برای گزارش تظاهرات ضد دولتی سوریه برای تلویزیون الجزیره به سوریه رفت، پس از ورود به دمشق ناپدید شد.

چند روز بعد در اول ماه مه سفارت سوریه در واشنگتن فاش کرد وی به ایران اخراج شده است.

خانم پروز ساعاتی پس از آزادی در مصاحبه ای با شبکه خبری الجزیره از تجربیات سخت خود در بازداشتگاه سوریه که وی قادر به شنیدن مستمر فریاد کتک و آزار وحشیانه بازداشتی ها بود و همچنین ازرفتار مسؤلان ایرانی با خود صحبت کرد:

" مرتب دستها و چشمهامو می بستند و به حیاط میبردند. اونجا صدای فریاد کسانی را می شنیدم که کتک میخورند صداشون جوان و نوجوان بنظر میآمد از صبح تا دیروقت شب صدای فریاد و شکنجه می آمد. خیلی وحشتناک بود. جوانی را دیدم که به شوفاژ زنجیر بود ظاهرا یک اقرارنامه را باید امضا میکرد . دستاش انقدر میلرزید که نمی تونست بنویسه . خیلی وحشتناک بود."

"دوروتی پروز" گفت به گمان او سوریه مایل نیست اخبار آنچه در کشور میگذرد گزارش شود و بازگرداندن او به قطر کار را آسان میکرد در حالیکه فرستادن او به ایران پیامی بمراتب سخت ترمیفرستد. پروز اضافه کرد او یک ژورنالیست است و نه جاسوس وبرای همین آزاد شد.

مقامات جمهوری اسلامی تا سه شنبه که رامین مهمان پرست سخنگوی وزرات خارجه آن دولت گفت دوروتی پروز با پاسپورت ایرانی منقضی شده و بدون مدارک درست خبرنگاری قصد ورود به سوریه را داشته است مطلبی در این مورد ابراز نکردند ، و مهمان پرست نیز از اقرار به وجود وی دربازداشت در ایران خودداری کرد. پیش از آن علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران از سرنوشت این خبرنگاراظهار بی اطلاعی کرده بود.

ایرانیان برای ورود به سوریه نیازی به ویزا ندارند.

دوروتی پروز در مصاحبه درباره رفتار باوی در ایران ابراز رضایت کرد:

" نسبتا خوب ومحترمانه بود. در بدو ورود معاینه پزشکی داشتم و تاحد امکان به سوالاتم جواب دادند خانمی که مسول من در بازداشتگاه بود خیلی مهربان بود وهررژیم غذایی و نیاز دارویی من برآورده شد."

دولت سوریه از حضورو فعالیت بیشتر خبرنگاران خارجی در سوریه ممانعت کرده و کنترل سختی نیز بر چند رسانه باقیمانده برقرار کرده است.

XS
SM
MD
LG