لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۴

تخت جمشید در آب


تخت جمشید در آب
تخت جمشید در آب

خبرگزاری میراث فرهنگی از پارسه (تخت جمشید) گزارش کرد بارندگی های این چندروزه منطقه و تجمع آب باران آثار باستانی پارسه رادچار فرسایش کرده است.

گزارشگر خبرگزاری میراث فرهنگی حاضر در پارسه گزارش کرده آب های ناشی از بارندگی پیرامون ستون های تخت جمشید را فرا گرفته و و این آبگرفتگی نه تنها فرساش بخش هایی از این مجموعه یکتای میراث فرهنگی را در پی دارد؛ بلکه در چرخه گردشگری فرهنگی مشکل ایجاد کرده و گردشگران و دوستداران تخت جمشید نمی توانند به هدف خود مبنی بر تماشای پارسه دست یابند.

گزارشگر خبرگزاری میراث فرهنگی به نقل از کارشناسان پارسه می گوید جاری شدن آب در این سامانه باستانی فرهنگی باعث شده ستون های بجامانده از این کاخ در خطر ریزش قرار گیرند؛ زیرا این ستون ها از استحکام و مقاومت لازم در برابر انبوه آب های سرگردان برخوردار نیستند.

کارشناسان می گویند سازمان میراث فرهنگی سال هاست که با این مشکل روبروست و بارها وعده راه اندازی سیستم علمی گردآوری آبهای جاری در این مجموعه باستانی را داده؛ اما هربار به دلیل آنچه کمبود بودجه فرهنگی خوانده شده؛ این قول و وعده دولتیان عملی نشده است.

گزارشگر خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است کارگران حاضر با ریختن سنگ ریزه در محوطه نتوانسته اند رفت و آمد را ممکن سازند. هرچند پاشیدن سنگ ریزه اقدامی غیرعلمی و مغایر اصول حفظ آثار باستانی سنگی در جهان است.

یکی از بازدید کنندگان حاضر در تخت جمشید که گرفتار باران شده بود می گوید: با ورود به مجموعه تخت جمشید متوجه شدم قبل از ورود و بازدید از این اثر ثبت شده جهانی حتما باید از وضعیت آب و هوا مطلع باشم چون درغیر این صورت امکان بازدید وجود ندارد. وی که تا بالای مچ پا در آب فرو رفته بود ادامه داد: من بعد از سالها فرصت پیدا کردم که از تخت جمشید دیدن کنم اما متاسفانه امکان بازدید از بخش های مختلف به دلیل آب گرفتگی وجود ندارد.

مهران محمدی دبیرکل انجمن حافظ شناسی که یکی از بازدید کنندگان تخت جمشید بارانی بود نیز گفت: با توجه به اینکه تخت جمشید در دامنه کوه رحمت قرار گرفته و در آن زمان به دلیل بارش های باران از بالا سیلاب داشته است با کف سازی که انجام داده اند تا کاخ را بر آن بسازند، فاضلاب و آبراه هایی را نیز احداث کرده اند که با تخریب و هجوم های صورت گرفته کاربری و شکل خاص خودش را ازدست است. همچنین بسیاری از متخصصان معتقدند بخشی از تخریب ها بواسطه مسدود شدن شریان ها و آبراه ها صورت گرفته است.

مهران محمدی با بیان اینکه تخریب ها گریبانگر تمام آثار تاریخی است و تنها مختص مجموعه تخت جمشید نیست ادامه داد: درحال حاضر آثار تاریخی بسیاری مورد تعرض و تخریب قرار می گیرند در این میان بحث هایی درخصوص نگهداری از آثار تاریخی وجود دارد به طوری که باید پیش بینی روزهای بارانی و جلوگیری از تجمع آب انجام شود حتی اگر کاربری گذشته را نداشته باشد.

وی افزود: ما همانطور که نگران گلسنگ های تخت جمشید هستیم باید نگران سیلاب و زلزله هم باشیم درواقع پیش بینی، آسیب شناسی وپیشگیری مقوله های مهمی هستند که باید از آنها استفاده کرد.

مصطفی فاطمی هم که از شهر یزد برای بازید از تخت جمشید آمده بود می گوید: همواره به عنوان کسی که به دنبال حفظ میراث فرهنگی بوده ام تا به الان فکر می کردم وضعیت آثار و بناهای تاریخی یزد بسیار آسیب پذیر است اما الان که با این وضعیت تخت جمشید مواجه شدم سکوت کردم در مقابل آثار در معرض تهدیدی که از درجه پایینتری از مجموعه ثبت جهانی تخت جمشید قراردارند.

وی با اشاره به اینکه اگر آبراه های دوهزار ساله تخت جمشید نبود معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد ادامه داد: قسمت عمده ای از تخت جمشید به دلیل وجود آبراه ها نجات پیدا کرده به طوری که آب ها از راه های انحرافی خود را به آبراه ها می رسانند اما درحال حاضر تجمع آب به حدی است که دیگر آبراه ها که بسیاری از آنها مسدود شده اند جوابگوی واقعیت غرق شدن تخت جمشید نیست.

در همین حال خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) از شیراز گزارش کرد مسعود علویان صدر معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور که متولی حفظ و نگهداری میراث فرهنگی کشور است هم اینک در شیراز و در نزدیکی تخت جمشید است.

ایرنا در این باره افزوده است معاونت میراث فرهنگی در آیین رونمایی از فیلم شگفتی های تخت جمشید در پژوهشگاه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری كشور در شیراز گفت: «با توجه دقیق به این فیلم و بررسی تحولات اخیر جهانی مشاهده می كنیم كه الگوی جهانی سازی و جهانی شدن كه سیاستمداران كنونی دنبال می كنند را قرن ها پیش ایران با اتكا و توجه عالی به مبانی و ارزش های فرهنگی تجربه كرده است.»

اما به گفته گزارشگران آنسوتر تخت جمشید با خطر آبگرفتگی ناشی از بارش های شدید دست و پنجه نرم می کند.

XS
SM
MD
LG