لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

این سکوت سیاسی نشانه رضایت نیست


این سکوت سیاسی نشانه رضایت نیست
این سکوت سیاسی نشانه رضایت نیست

با گذشت چند ماه از آغاز به کار کمیته سه نفره اصولگرایان مجلس، این کمیته در حالی در محاق سکوت فرو رفته است که قرار بود در رایزنی با احمدی‌ نژاد و انتخاب یک کمیته سیزده نفره برای انتخابات مجلس نهم وحدت را به اردوگاه اصولگرایان بازگرداند.

سکوت و توقف فعالیت، حبیب الله عسگراولادی، علی اكبر ولایتی و غلامعلی حدادعادل سه عضو منتخب این کمیته،انتقادات و تعابیر زیادی را به همراه داشت. چرا که هنوز دستاوردی از تلاش های این کمیته روی میز مجلسیان گذاشته و یا به اذهان عمومی سپرده نشده است گر چه روز یکشنیه حبیب الله عسگر اولادی دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری با تاکید بر لزوم پرهیز از ورود زود هنگام به مباحث انتخاباتی مجلس نهم اعلام کرد: نتایج اقدامات کمیته سه نفره اصولگرایان در زمینه انتخابات احتمالا نیمه دوم امسال منتشر خواهد شد.

اما نیمه دوم سال، زمان شکل گیری آرایش های سیاسی و نیز یارگیری های حزبی برای تصاحب صندلی های مجلس شورای اسلامی نهم ایران است.

کمیته متصل یا منفعل

«سازوکار کمیته سه نفره از ابتدا اشتباه طراحی شد، زیرا رییس دولت در این کمیته نقش اساسی و اصلی را ایفا می کند» این نکته را روز یکشنبه ابوالقاسم رئوفیان یک فعال سیاسی اصولگرا گفت.

وی با انتقاد از عملکرد کمیته سه نفره انتخاباتی اصولگرایان افزود: کمیته سه نفره باید از زیر چتر رییس جمهور خارج شود تا احزاب اصولگرا بتوانند نمایندگان خود را در این کمیته انتخاب کنند.

به گفته رئوفیان: با سازوکاری که طراحی شده فهرست نهایی کمیته ۱۳ نفره پیشنهادی برای انتخابات مجلس نهم از سوی کمیته سه نفره منتخب رییس جمهور، در اختیار حامیان دولت قرار می گیرد که این اصلا به صلاح اصولگرایان و مجلس نهم نیست.

همچنین گروهی از مخالفان نیز معتقدند با توجه به ممنوعیت مداخله رییس جمهور در امور انتخاباتی، فعالیت کمیته ۳ نفره باید متوقف شود. چرا که این گروه منتخب محمود احمدی نژاد است و بنا به قانون اساسی ایران، ریاست جمهوری حق دخالت در انتخابات مجلس شورای اسلامی را ندارد.

به هر حال اما و اگرها در ادامه حیات کمیته سه نفره در حالی در محافل سیاسی وجود دارد که منتقدان بر این باور دارند که شرایط فعلی احتمال وحدت و هماهنگی اصولگرایان توسط کمیته ۳ نفره بسیار ضعیف است و آنها موفق به وحدت اصولگرایان نخواهند شد.

این در حالی است که گروهی از اصولگرایان بر این اعتقاد رسیدند که، کمیته سه نفره نه تنها در راستای اهداف تعیین شده فعال نیست بلکه به دنبال جلوگیری از دخالت احمدی ‌نژاد و اطرافیانش در انتخابات است.

سکوت کمیته، نگرانی مجلسان

روز دوشنبه حداد عادل یکی از سه عضو کمیته اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه کمیته سه نفره سکوت کرده است ولی این سکوت به معنی عدم فعالیت این هیات نیست گفت: برنامه های این کمیته برای انتخابات آینده نیز به زودی اعلام خواهد شد.

تلاش‌ها برای ایجاد وحدت بین اصولگرایان، گر چه می تواند هدف اصلی این کمیته برای انتخابات آتی مجلس باشد اما نگرانی از ترکیب مجلس نهم نیز دغدغه ای است که در اردوگاه اصولگرایان رخنه کرده است.

هفته ای که گذشت پرویز سروری، از نمایندگان تهران در مجلس، با اعلام اینکه «تصاحب كرسی‌های مجلس نهم برنامه كوتاه مدت جریان انحرافی است» گفت: گروه انحرافی و فتنه «ظاهری متقابل» و «باطنی متعامل» دارند. وی افزود: رهبران این جریان برنامه انتخابات مجلس نهم را به صورت فشرده در تمامی حوزه‌های انتخابیه تعقیب كرده بودند و تاحدودی نیز به موفقیت نزدیک شده بودند. اما شتابزدگی این جریان در مسایل اخیر كشور موجب شد كه مشتشان برای مردم باز شود.

گر چه رییس کابینه دهم در قالب یک برنامه زنده در سیمای ایران، وزارت کشور را تنها مسئول برگزاری انتخابات مجلس نهم اعلام کرد و گفت: هیچ کس در دولت حق دخالت در انتخابات را ندارد.

اما غلامرضا مصباحی مقدم نماینده تهران و رییس کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی در گفت و گو با سایت خبرآنلاین گفت: علاوه بر تشکیل کمیته سه نفره از سوی رییس جمهور برای ایجاد اجماع میان اصولگرایان در انتخابات آتی، اقدامات غیر رسمی دیگری نیز از سوی دولت در دست انجام است که سردمدارانش نیز ناشناخته نیستند و از منابع مالی مشکوکی هم بهره می‌ برند.

آخرین اخبار منتشر شده از فعالیت كمیته سه نفره حاكی از آن است كه این كمیته بعد از جلسات متعدد قبل از اختلاف نظر آیت الله خامنه ای و احمدی نژاد لیست ۱۳ نفره ای را به رییس کابینه دهم پیشنهاد كرده ‌كه از میان آنها ۹ نفر از سلایق مختلف جریان اصولگرایی انتخاب و ساز و كارهای دستیابی به وحدت نهایی اصولگرایان و چگونگی ورود به انتخابات را تعیین کنند.

کمیته ای که باید تلاش کند تا وحدت اصولگرایان زیر چتر جامعتین (جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم‌) را با محورهای‌ باور به انقلاب اسلامی، آرمان‌های امام خمینی (ره) و التزام عملی به ولایت مطلقه فقیه را برقرار کند.

اعلام لیست سیزده نفر از سوی کمته سه نفره اصولگرایان به رییس جمهور نیز تکذیب و تاییدهایی را در پی داشت. کمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان پیروان خط امام و رهبری، انتشار برخی اسم‌های ۱۳ نفره از اسامی اصولگرایان را گمانه زنی رسانه‌ها خواند و گفت این اسامی را یکی دو نفر از نمایندگان مجلس در رسانه‌ها مطرح کردند و این در حالی است که هیچکدام از اعضا کمیته سه نفره به رییس ‌جمهوری اسمی را مطرح نکرده‌اند.

و این در حالی است که مصطفی میریان عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین در گفت و گو با مهر در خصوص سرنوشت کمیته سه نفره انتخاباتی اصولگرایان و آینده آن اظهار داشت: در شرایط فعلی و بعد از اتفاقات اخیر در کشور کمیته سه نفره به یک بلاتکلیفی دچار شده است، اما درجلسه اخیر جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید شد که اصولگرایان برای حضور در انتخابات مجلس به صورت فعال و موثر باید وارد شوند و در همین راستا کمیته سه نفره اسامی جدیدی را به رییس جمهور معرفی خواهند کرد. وی افزود: کمیته سه نفره و بقیه اصولگرایان در ابتدای فعالیت این کمیته میثاقی با رییس جمهور بستند تا احمدی نژاد با میل خود اسامی و تعداد این لیست سیزده نفره را کم و زیاد کند اما بعد از عزل وزیر اطلاعات و اتفاقات بعدی نا امید شدند.

همزمان با اختلاف رییس جمهوری و رهبری ایران بر سر بودن یا نبودن وزیر اطلاعات دولت دهم و انتقادات شدید منتقدان دولت، فعالیت کمیته سه نفر متوقف شد و ترس از دخالت تیم احمدی نژاد و حامیان مشایی در انتخابات مجلس نهم در بین اصولگرایان شدت گرفت.

پس از آن گروهی از منتقدان کمیته سه نفره اصولگرایان را همسو با دولت خواندند و گروهی با این باور که آنان به دنبال کنترل نزدیکان رییس جمهور هستند تا باعث تفرقه و انشعاب در جریان ‏اصولگرا نشوند به موضع گیری های مختلف پرداختند .

به هر حال سکوت و متوقف شدن فعالیت این کمیته بحثی است که گمانه زنی های تحلیلگران سیاسی و گروه های مختلف سیاسی را در ماه های نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی نهم به همراه دارد.

XS
SM
MD
LG