لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۹

«قاشق هوشمند» برای بیماران مبتلا به پارکینسون


یکی از بزرگترین چالش های بیماران مبتلا به پارکینسون تغذیه است. بسیاری از بیمارانی که گرفتار پارکینسون هستند، نمی توانند بدون کمک دیگران غذا بخورند. نوعی قاشق هوشمند که به تازگی در آزمایشگاه تولید شده، لرزش دست این بیماران را تا اندازه ای محدود می کند و بنابراین بالا بردن قاشق و نزدیک کردنش به دهان را تسهیل می کند.

مهمترین مشکل بیماران مبتلا به پارکینسون، حرکت است که به سبب تضیعف سیستم عصبی، محدود می شود.

موسسه پژوهشی موسوم به «لیفت لبز» Lift Labs در سان فرانسیسکوی کالیفرنیا، با بهره از پژوهش بر پارکینسون و فن آوری برتر، نوعی وسیله کوچک ساخته که می تواند رعشه های ضعیف را تشخیص دهد و محدود کند و از این راه، حرکت را ساده تر سازد. نوعی از این قاشق ها به دوربینی کوچک نیز مجهز است.

امکان تولید انبوه این نوع قاشق ها وجود دارد. این قاشق ها به بهای ۲۹۵ دلار به بازار عرضه شده اند، و شرکت لیفت لبز گفته است که به بیماران نیازمندی که وسعشان به خرید این قاشق ها نرسد، کمک مالی خواهند کرد.

نحوه عملکرد این قاشق های هوشمند به این ترتیب است که نوعی رایانه بسیار کوچک که به آنها متصل است، پیام ارتعاشات سیستم عصبی بیمار را دریافت می کند و متناسب با این پیام ها، پاسخ می دهد. این پاسخ، عمدتا، ایجاد امکان تسهیل حرکت از طریق محدود کردن لرزش است.

لیفت لبز اعلام کرده که تهیه و تولید چنگال و کاسه هوشمند برای تغذیه بیماران پارکینسون نیز در حال بررسی است.
XS
SM
MD
LG