لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

واکنش مادران پارک لاله به گزارش احمد شهيد


گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران با واکنش های متفاوتی روبرو شد، اینبار واکنش مادران پارک لاله:
شنبه گذشته مادران عزادار یا مادران پارک لاله با حضورشان در میدان آب نمای پارک لاله حاضران را غافلگیر کردند. مادران پارک لاله این بار در اعتراض به گزارش احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران راه پیمایی سکوت خود را از سر گرفته بودند. این مادران از سال گذشته پس از گذشت یک سال از مرگ عزیزانشان، نام عزادار و رنگ سیاه عزا را از پوشش و هویت خود حذف کرده و خود را مادران پارک لاله نامیده اند. آنان در راه پیمایی آرام خود از جای خالی فرزندان شان در گزارش احمد شهید شکایت داشتند.

- فاطمه محسنی، مادر مسعود هاشم زاده: ما هم همونطور که اونها اعتراض دارند، اعتراض داریم. به پرونده پسر خودم و همه کشته شدگان که بسته شده و هیچ پی گیری نشده، می خوام یه راهی باز بشه تا یه پی گیری بشه نسبت به پرونده اونها. به چه گناهی پسر ما را کشتند و امثال پسر من که سال ۸۸ اینهمه کشته شدند. آنها هیچ جوابی به ما ندادند.

مادران پارک لاله به مناسبت چهلمین روز درگذشت پدر مسعود به دیدار شما و خانواده شما آمدند. شما در اون مراسم از آخرین وضعیت پرونده مسعود صحبت کردید؟
- فاطمه محسنی مادر مسعود هاشم زاده: چی بگم از این پرونده که پیگیری نشده، جوابی به ما ندادند. خواسته پسران ما به غیر از آزادی نبود. نمی تونستن ظلم رو تحمل کنن اگه رفتن توی خیابان بعد از انتخابات کشته شدند. باید پرونده هاشون پی گیری بشه. درخواست ما اینه که توی ایران که پرونده پسر من و امثال پسر من پی گیری نمی شه، باید از یه جایی به داد چنین مادرها و پدرهایی برسند. ما که اینجوری داریم داغون می شیم. چرا باید اینهمه تحت فشار باشیم که هیچ جوابی به ما نمی دن.

مادران پارک لاله در بیانیه خود عادلانه بودن گزارش آقای شهید را زیر سوال برده اند. آنها پرسیده اند چرا با وجود کشته ها و مجروحان دو سال گذشته و دستگیری ها و موارد تجاوز و حتی خودکشی بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ در گزارش آقای شهید نامی از این افراد نیامده است.
- پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی: من توی تمام مصاحبه هام صحبت کرده ام و گفتم که بچه من بخاطر یه اعتراض مدنی، بخاطر اعتراض به رای خودش بیرون رفته و کشته شده و این مطمئنا از طرف خود نیروهای داخلی کشته شده. چرا باید هیچگونه به ما رسیدگی نکنند، هیچگونه دادگاه عادلانه ای تشکیل نشه که ببینیم بچه های ما رو آخه برای چی کشتن.

در حالی که حکومت ایران با درخواست ویزای احمد شهید برای سفر به ایران موافقت نکرده است، مقام های جمهوری اسلامی ايران گزارش را مغرضانه وغيرواقع بينانه توصيف کرده اند. هرچند که احمد شهید تاکید کرده که گزارش را پیش از انتشار قبلا برای مقامهای ایران ارسال کرده و نظرشان را خواسته است. آقای شهید در مجموع گزارش خود را مقطعی، کوتاه اما مستدل و راضی کننده خوانده است.

گروه های حامیان مادران پارک لاله در خارج از کشور قصد دارند در روزهای آینده با خبررسانی و جمع آوری امضاء صدای اعتراض خود را در خونخواهی فرزندانشان به گوش نهادهای بین المللی برسانند.

XS
SM
MD
LG