لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۳

جاده سازی در حریم تالاب پریشان و نقض پیمان یونسکو


تالاب پریشان پیش از جاده سازی زیستگاه گونه های کمیاب حیات وحش ایران بود
تالاب پریشان پیش از جاده سازی زیستگاه گونه های کمیاب حیات وحش ایران بود

خبرگزاریها و سایت های هوادار محیط زیست ایران گزارش کرده اند پس از دو سال وقفه عملیات راه سازی در حریم دریاچه پریشان، بار دیگر ماشین های راه سازی وزارت راه عملیات جاده سازی را آغاز کرده اند.

به گفته کارشناسان محیط زیست، تالاب پریشان در نزدیکی کازرون نود درصد اعتبار زیستی خود را به دلیل تغییرات اقلیمی و خشکسالی از دست داده است و برداشت بی رویه آب از سفره های تامین کننده آن همچنان ادامه دارد و حریم مرز بندی نشده اش از دستبرد زمین خواران در امان نیست.

تالاب بین المللی پریشان از سال ۱۳۵۴ به عنوان ذخیره گاه بیوسفری در فهرست تالاب های بین المللی جهان قرار گرفت. این منطقه اکنون چند سالی است که به همراه دریاچه ارومیه تحت حمایت پروژه حفاظت از تالابهای ایران قرار گرفته و از سوی سازمان ملل متحد حمایت می شود با این وجود هر دوی این تالاب ها به دلیل سوءمدیریت با نابودی دست و پنجه نرم می کنند.

نمایندگان هواداران حفظ محیط زیست که نگران نابودی کامل تالاب پریشان هستند، پیش از این عملیات با نمایندگان دولت و وزرات راه گفتگویی بی نتیجه داشتند. در نتیجه این مهمترین دریاچه آب شیرین ایران که زیستگاه گونه های کمیاب حیات وحش است رو به نابودی خواهد گذاشت.

به نام روستاییان، به کام وزارت نفت

در حالی که دولت استدلال می کند این جاده سازی را برای رفاه حال بیست هزار اهالی روستاهای دور دست دریاچه انجام می دهد، برآورد کارشناسان جغرافیایی منطقه و محیط زیست شهرستان کازرون اثبات می کند تنها سه هزار روستایی در مجموع در همه این منطقه زندگی می کنند و بخش بزرگی از جاده به روستایی می رسد که تنها ۸۹ نفر در آن زندگی می کنند و آنان اصولا نیازی به استفاده از این جاده آسفالت ندارند.

هواداران محیط زیست گفته اند در صورت احداث این جاده، و خشک شدن بقایای این تالاب، همین سه هزار روستایی ساکن پیرامون دریاچه نیز مجبور به کوچ به مناطق دیگر خواهند شد و در نتیجه جاده آسفالته احداث شده هیچ کاربردی نخواهد داشت مگر آنچه که بنا به گزارش های وزارت نفت در پی بهره برداری از این جاده برای حفاری نفت در منطقه است.

هواداران حفظ محیط زیست می گویند کمک های مالی وزارت نفت به اداره محیط زیست کازرون برای تایید مجوز ادامه کار جاده پریشان عامل مهمی در این تصمیم گیری بوده است.

محسنی اژه ای دادستان کنونی کل کشور حکم ممنوعیت جاده سازی را لغو کرد

دوسال پیش نیز پیمانکار وزارت راه برای تسهیل در ساخت جاده به آتش زدن نیزارهای پیرامون تالاب اقدام کرد که در نتیجه هزاران لاک پشت، که شماری از آنان در هیچ جای دیگر ایران یافت نمی شدند همراه با دیگر گونه های حیات وحش منطقه، براثر این آتش سوزی از بین رفتند.

بنا بر این گزارش، نزدیک به سی هکتار از نیزارهای اطراف دریاچه پریشان در یکسال گذشته به شکل سازمان یافته ای طعمه آتش خود ساخته مسببان اصلی تخریب تالاب پریشان شده است که نزدیک به بیست هکتار آن در سال گذشته و بیش از هشت هکتار آن نیز در یکماه و نیم گذشته آتش گرفته است.

در آن زمان به دستور دادستان کل کشور وزارت راه جاده سازی پیرامون تالاب پریشان را متوقف کرد؛ اما این حکم دادستانی کل به تقاضای وزارت راه و به یاری اداره محیط زیست کازرون از سوی دادستان کنونی کل کشور لغو و عملیات ویرانی تالاب پریشان آغاز شد.

هواداران محیط زیست می گویند: هرچند مدیران جدید سازمان محیط زیست که طبق قاعده باید نگهبانان محیط زیست باشند، بنا به آنچه گفته می شود با دریافت کمکهای مالی از وزارت نفت برای ساخت دفتر جدید، حکم به احداث دوباره این جاده داده اند.

XS
SM
MD
LG