لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

پنج تابلو از آثار پیکاسو، ماتیس و مادیلیانی به ارزش ٦٠٠ میلون دلار از موزه ای در پاریس دزدیده شد


پنج تابلو از آثار پیکاسو، ماتیس و مادیلیانی به ارزش ٦٠٠ میلون دلار از موزه ای در پاریس دزدیده شد
پنج تابلو از آثار پیکاسو، ماتیس و مادیلیانی به ارزش ٦٠٠ میلون دلار از موزه ای در پاریس دزدیده شد

درساعات دیروقت نیمه شب چهارشنبه ٢٠ مه، دزدی به تنهایی پنج تابلوی معروف و گرانبهای هنرمندانی چون پیکاسو، ماتیس و مادیلیانی که ارزش آن ها به بیش از ٦٠٠ میلیون دلار برآورد شده را از موزه هنرهای مدرن پاریس دزدید.

موزه مذکور که در مقابل برج ایفل درکرانه های رود سن قرار دارد و یکی از مهم ترین اماکن جهانگردی شهر پاریس محسوب می شود، هم اکنون برای تحقیق و بررسی دراطراف این حادثه تعطیل شده است.

بنا برگزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس از پاریس، این تابلوها شامل «کبوتر و نخودها» یکی ازمعروف ترین آثار رنگ و روغن با رنگ های سایه روشن قهوه ای پابلو پیکاسو، مبتکر سبک کوبیسم، «پاستورال» یکی از آثار برجسته «هنری ماتیس»، زنی با بادبزن اثر «مادیلیانی»، درخت زیتون اثر ژرژ براک و«طبیعت بی جان چلچراغ ها» اثر فرناند لژه است.

مقامات کارآگاهی و پلیس پاریس گفته اند دستگاه های امنیتی موزه پیش از دزدی از کار انداخته شده و دوربین های مداربسته داخل تالارهای موزه شبحی از فردی را نشان می دهد که درحالی که ماسکی صورت او را پوشانده است تابلوها را از موزه خارج می کند.

ماموران امنیتی موزه صبح روز پنج شنبه پس از مشاهده شیشه های خرد شده یک پنجره و قفل های شکسته متوجه این دزدی ها شدند.

پلیس و ماموران آگاهی درصددند تا بدانند آیا این سرقت با همکاری افراد دیگری انجام شده است یا اینکه سارق به تنهایی دست به این دزدی زده است. بنا برگزارش پلیس از این واقعه، سارق پس از آنکه قفل بزرگ در آهنی موزه و شیشه یک پنجره بزرگ را شکسته وارد محل موزه شده است. اما سه گارد محافظی که درطول شب در موزه حضور داشته اند گفته اند آن ها چیزی ندیده اند.

آلیس فرن بردلی، مسئول مرکز ثبت آثار هنری دزدی شده در لندن می گوید با درنظر گرفتن محل دزدی، بهای آثار دزدی شده و هنرمندان صاحب نامی که این آثار به آن ها تعلق دارد، دزدی شب گذشته از موزه هنرهای مدرن پاریس یکی از بزرگ ترین و مهم ترین سرقت های هنری به شمار می رود.

با این حال خانم بردلی می گوید: «ارزش این آثار باید یک بار دیگر تخمین زده شود چرا که بهای آثار هنری درداخل موزه ها و درمیان دلال های هنری تفاوت های فاحشی دارند.»

به احتمال قوی در مراحل بعدی، تحقیقات بین المللی توسط اینترپول برای یافتن این پنج اثر دزدی شده آغاز خواهد شد اما در حال حاضر ماموران در بالکنی که سارق از طریق آن این آثار را از موزه خارج کرده مشغول به تحقیقات هستند. جایی که قاب های خالی این نقاشی ها توسط سارق بجا گذاشته شده است.

برتراند دلانو، شهردار شهر پاریس طی بیانیه ای اعلام کرد که از وقوع این واقعه درشک و ناباوری فرو رفته است و آن را «حمله ای مستقیم به میراث های فرهنگی و جهانی می داند.»

مدیرموزه «پاله دو توکیو» که در نزدیکی موزه هنرهای مدرن قرار دارد به خبرنگاران گفت به نظراو سارق و یا سارقین این آثار هنری «ابله» هستند:«آن ها هیچ کاری با این نقاشی های نمی توانند انجام دهند. همه کشورهای جهان ازاین مسئله آگاهند و هیچ فرد کلکسیونری هم آن قدر ابله نیست که این گونه آثار را بخرد. چون نه تنها نمی تواند آن ها را به کسی نشان دهد بلکه با این کار خود را گرفتار کرده و به زندان خواهد افتاد. ما در نهایت این نقاشی ها را پیدا خواهیم کرد بنا براین این هشداری است به این سارق یا سارقین که بدانند چه اشتباهی کرده اند و هرچه زودتر این آثار را بازگردانند.»

.

XS
SM
MD
LG