لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۱۸

هزاران کشاورز فرانسوی با تظاهرات در خيابانهای پاريس خواستار برقراری مجدد يارانه های دولتی شدند


حدود ۵ هزار نفر از کشاورزان فرانسوی روز سه شنبه با بيش از ۱۰۰۰ تراکتور به خيابانهای پاريس آمدند و بعنوان اعتراض به کاهش يارانه های دولت و کاهش قيمت ها، با مختل کردن ترافيک دست به تظاهرات زدند و از رييس جمهوری فرانسه و دولت آن کشور تقاضای کمک کردند.

فرانسه که بزرگترين توليد کننده حبوبات در اروپا بشمار ميرود دو سال پياپی با عرضۀ بيش از تقاضای حبوبات در بازار روبرو بوده است که منجر به کاهش قيمت حبوبات در آن کشور شده است.

قطع يارانه های دولتی و کاهش قيمت حبوبات باعث کاهش درآمد کشاورزان فرانسوی شده و بسياری از آنها را از کار بيکار و يا در معرض ورشکستگی قرار داده است.

به گفتۀ وزارت کشاورزی فرانسه قيمت حبوبات در سال گذشته ۲۵ درصد، کاهش يافته است.

يکی از کشاورزان تظاهرکننده می گويد که ما تنها خواستار برقراری مجدد يارانه های دولتی و تنظيم مقررات جديد در بازارهای کالا هستيم. وی هشدار داد چنانچه دولت فرانسه به خواستهای کشاورزان توجه نکند، کشاورزی و دامداری فرانسه در خطر نابودی قرار خواهند گرفت.

و کشاورز ديگری از دولت ميخواهد که به پيام تظاهرات توجه کند که کشاورزان خرده پا در وضعی بحرانی بسر ميبرند.

تظاهرات روز سه شنبۀ زارعان حبوبات در پاريس، که همزمان با ديدار کميسيونر کشاورزی اتحاديه اروپا برگزار شد، تازه ترين ندای خشم کشاورزان فرانسوی در مورد کاهش قيمتها و يارانه ها در ماههای اخير است.

سازمان سياست مشترک کشاورزی اروپا يارانه های کشاورزان را در ازای هر هکتار زمين بين هشتاد تا صد دلار کاهش داده است که باعث نگرانی بسياری از کشاورزان شده است. فرانسه بزرگترين سهم يارانه ها را از سازمان سياست مشترک کشاورزی اروپا دريافت ميکند. این مبلغ حدود ۲۰ درصدِ کل يارانه هاست که سال گذشته بالغ بر ۸ ميليارد يورو بوده است.

قرار است در سال جاری مذاکرات در مورد سياست مشترک کشاورزی اروپا برای سالهای پس از ۲۰۱۳، آغاز شود.

XS
SM
MD
LG