لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

رهبران آفريقايی در مراسم رژه روز باستيل در پاريس حضور داشتند


رهبران بسياری از کشورهای آفريقايی که ۵۰ سال پيش استقلال خود را از فرانسه به دست آوردند روز چهارشنبه در يک مراسم رژه به مناسبت روز باستيل در فرانسه حضور يافتند.

در اين مراسم سربازانی از تمامی اين کشورها در کنار سربازان فرانسوی رژه رفتند.

رهبران بسياری از کشورهای آفريقايی که پنجاه سال پيش استقلال خود را از فرانسه کسب کردند در کنار نيکولا سارکوزی رييس جمهور اين کشور به تماشای رژه ای ايستادند که به مناسبت سالگرد آزاد سازی زندان مشهور باستيل در فرانسه برگزار شد.

اين مراسم در روز چهارشنبه چهاردم ماه ژوييه در حالی برگزار شد که يک طوفان استوايی که معمولاً پايتخت فرانسه را در می نوردد در روند اجرای برنامه ها تأثيرگذار بود.

رهبران کشورهای حاضر در اين مراسم شاهد رژه سربازانی بودند که از کشورهای آنان دعوت شده بود تا در برابر شخصيتهای برجسته که در جايگاهی در انتهای بلوار شانزه ليزه نشسته بودند به اجرای سرود و احترام نظامی بپردازند.

دعوت از ارتشهای آفريقايی به انتقاد گروههای حقوق بشر دامن زده است. گروههايی که به گفته آنان برخی از کشورهای آفريقايی حاضر در مراسم سابقه بدی در زمينه حقوق بشر دارند و نبايد امتياز رژه در بلوار اصلی پاريس به آنها اهدا شود.

در مجموع چهارصد سرباز آفريقايی در کنار سربازان ملبس به لباس سنتی لِژيون خارجی فرانسه و همچنين نيروهای زمينی هوايی و دريايی اين کشور به اجرای مراسم رژه پرداختند.

يک اسکادران از جتهای نيروی هوايی فرانسه که از آنها دودهای قرمز و آبی و سفيد خارج ميشد پرچم فرانسه را در آسمان پاريس ترسيم کرد.

فضای اين مراسم بسيار عالی بود. اگرچه با نزديک شدن به طوفان استوايی در نيمه دوم رژه، باران سيل آسا زمين رژه را فرا گرفت و کلاه سربازان و ملوانان را بر سر آنان مچاله و خيس آب کرد.

XS
SM
MD
LG