لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

سیل پاریس؛ نگرانی ها برای موزه لوور


افزایش آب رودخانه سن بعضی را مجبور کرده با قایق های شخصی رفت و آمد کنند.
افزایش آب رودخانه سن بعضی را مجبور کرده با قایق های شخصی رفت و آمد کنند.

بر اثر باران های شدید چند روز اخیر و وقوع سیل در فرانسه به ویژه در شهر پاریس، مقامات موزه لوور و سازمان های دولتی سرگرم انتقال اشیا و آثار هنری و مدارک مهم دولتی به مکان های امن هستند.

روز جمعه ۱۴ خرداد اعلام شد که سطح آب رودخانه سن به بالاترین سطح خود در ۳۰ سال اخیر رسیده است.

بالا آمدن سطح آب هزاران نفر از اهالی پاریس را مجبور به تخلیه خانه های خود کرده، و مدارس نیز به حال تعطیل در آمده است.

در پاریس سیل‌بندهای اضطراری در کناره‌های رود سن قرار داده شده و فعالیت قطارهای حومه شهر که از کناره رودخانه می‌گذرند، به حالت تعلیق درآمده است.

موزه ها و سازمان های دولتی خود را آماده کرده اند تا در صورت لزوم، اشیاء قیمتی و اسناد مهم دولتی را به مکانی امن مننتقل کنند.

در حال حاضر موزه لوور به روی بازدیدکنندگان بسته است.

آگوسته، جهانگردی که به قصد دیدن از موزه لوور به پاریس آمده، می گوید: "ما قصد داشتیم از موزه لوور دیدن کنیم ؛ ولی متأسفانه با درهای بسته روبرو شدیم، و چون فردا عازم هستیم، بنابراین از دیدار این موزه محروم شده ایم. شاید بازهم فرصتی دست بدهد که ما دوباره به پاریس بیاییم."

مقامات هواشناسی پیش بینی می کنند که سطح آب رودخانه سن باز هم افزایش خواهد یافت؛ با این حال تأکید می کنند که سطح آب رودخانه هنوز به میزانی که زندگی مردم و کار مؤسسات بازرگانی را تهدید کند نرسیده است.

ژان مارک ایرولت وزیر خارجه فرانسه گفت: "خوشبختانه سطح آب هنوز به حداکثر نرسیده و من امیدوارم آب رودخانه از امروز فرو کش کند. من با همه سیل زدگان احساس همدردی و همبستگی می کنم، و از تلاش همه جانبه مقامات و داوطلبان قدردانی می کنم."

وی افزود: "در حال حاضر اولویت اولیه ما حفظ جان مردم و نجات سیل زدگان است، و تردیدی نیست که اگر سطح آب به مرحله تهدید آمیز برسد اقدامات لازم انجام خواهد گرفت."

رئیس جمهوری فرانسه در برخی از مناطق سیل زده وضعیت اضطراری اعلام کرد و وعده داد بودجه لازم را برای مقابله با خسارات سیل در اختیار مقامات محلی خواهد گذاشت.

گزارش ها حاکی است که تاکنون شش نفر بر اثر سیل در جنوب پاریس جان داده است، و وزیر اکولوژی، توسعه پایدار و انرژی فرانسه، گفته است که بیم آن می‌رود با فروکش کردن آب اجساد بیشتری در روستاهای این کشور پیدا شود.

XS
SM
MD
LG