لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

هفته مد پاریس: «دیور» از زنان هنرمند تجلیل کرد و « ایو سن لوران» از بنیانگذارش


یکی از طرح های مارک «دیور» در هفته مد پاریس
یکی از طرح های مارک «دیور» در هفته مد پاریس

در هفته مد پاریس، دو مارک مشهور فرانسوی «ایو سن لوران» و «دیور» که در دهه نود میلادی ، بسیار نزدیک به هم کار می کردند، در مجموعه بهاره - تابستانه ۲۰۱۸ خود، بینشی کاملا متفاوت نسبت به مد ارائه دادند.

مارک «دیور»، در ارائه طرح های بهاره-تابستانه ۲۰۱۸ خود در بیان هنری زنان کند و کاو کرده بود و طرح هایش، تجلیلی از زنان هنرمند بود.

«دیور» ، چندی پیش طرح هایش را به دست «ماریا گرازیا چیوری»، اولین مدیر هنری زن در تاریخ هفتاد ساله اش سپرد.

«دیور» همچنین در نمایش مدش از خلاقیت منحصر بفرد «نیکی دِ سان فال» ، نقاش و مجسمه ساز خودآموخته فرانسوی -آمریکایی تجلیل کرد.

«نیکی د سان فال» با پاپیه ماشه های بزرگش شناخته می شود. او از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۳، به خلق عروسک های موسوم به «نانا» مشغول بود. این مجسمه ها که در اندازه های واقعی انسان بودند، زنان را در نقش های مختلف اجتماعی تصویر می کردند. برخی، عروس بودند، برخی دیگر مادر، تعدادی از آنها نیز با سرهای بزرگ نمایانگر چهره های شیطانی و خبیث بودند.

طرح های «دیور» با رنگ های درخشان ، یادآور مجسمه های ساخته دست این هنرمند برجسته بودند.

همینطور دیوارها با قطعات آینه، باغ مجسمه «تاروت» اثر «نیکی د سان فال» در توسکانی را تداعی می کرد.

«چیوری» از «د سان فال» به عنوان زنی طغیان گر یاد کرد که با ذهنی قوی، الهام بخش بسیاری از زنان شد.

طرح های «دیور»، تم های فمینیستی داشتند. «چیوری» در پشت صحنه نمایش مد گفت: «گاهی خیال می کنیم مد زنان را تغییر می دهد اما کاملا برعکس است . این، زنان هستند که متحول می شوند و مد، پا به پای آنها شکل می گیرد.»

«ایو سن لوران» و تجلیل از «پی ار برژه»

«ایو سن لوران»، نمایش خود را در هوای آزاد و در حالی که برج ایفل در پس زمینه می درخشید برگزار کرد.

گل دوزی ، تمی بود که در بیشتر طرح ها حفظ شده بود.

طرح های براق ، زیر آسمان شهر می درخشیدند و جلوه بیشتری پیدا کرده بودند.

نمایش مجموعه طرح های بهاره تابستانه «ایو سان لوران»، از دید کارشناسان مد ، بیشتر یادآور فضای فیلمهای علمی -تخیلی بود تا شوی لباس.

چهره های مشهور زیادی از «لنی کرویتز»، گیتاریست پرآوازه موسیقی راک تا «رابین رایت»، بازیگر آمریکایی به تماشای این نمایش آمدند.

بر روی هر صندلی، نقل قولی قرار داشت در تجلیل از «پی ار برژه» ، معشوق و شریک تجاری «ایو سان لوران» که همراه با او خانه مد «ایو سان لوران» را بنیان گذاشت.

پی ار برژه در کنار کاترین دنو ، بازیگر مشهور فرانسوی
پی ار برژه در کنار کاترین دنو ، بازیگر مشهور فرانسوی

«بِرژه»، در نمایش مد مارک «ایو سن لوران» در ماه فوریه حضور داشت اما در هشتم سپتامبر سال ۲۰۱۷ در هشتاد و شش سالگی از دنیا رفت.

طرح های بهاره تابستانه «ایو سن لوران»، با الهام از مد دهه هشتاد میلادی ارائه شدند با دامن های پف دار و آستین های بزرگی که نوستالژی آن روزها را زنده می کردند.

XS
SM
MD
LG