لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۹

حراج استخوان های دو دایناسور بزرگ در پاریس


بقایای دو دایناسور بزرگ دوران ژوراسیک این هفته در یک حراجخانه شهر پاریس فروخته می شود و این رویداد نامتعارف بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری جهان داشته است.

این استخوان ها متعلق به گونه های «آلوساروس» و «دیپلودوکوس» است و قدمتی چند صد میلیون ساله دارد.

به گفته برگزار کنندگان این حراج در سالهای اخیر علاقه به جمع آوری بقایای دایناسورها به شدت افزایش یافته و بسیاری از طراحان داخلی از این استخوان ها برای دکوراسیون منازل ثروتمندان استفاده می کنند.

استفاده تزئینی از بقایای دایناسورها باعث افزایش حیرت انگیز قیمت این استخوان ها شده چرا که بصورت تقریبی در طول سال فقط پنج دایناسور برای فروش عرضه می شود و به همین دلیل بازار داغی دارد.

در برخی موارد قیمت جمجمه یا استخوان یک دایناسور بزرگ با بهای یک تابلو نقاشی یا اثر هنری نفیس برابری می کند.

از هنرمندان مشهوری که خریدار بقایای دایناسورها هستند می توان به «لئوناردو دی کاپریو» و »نیکولاس کیج» بازیگران محبوب آمریکایی نام برد که صاحب تعدادی از استخوان های گونه های مختلف این موجودات عظیم الجثه هستند.

چین یکی از کشورهایی است که علاقه زیادی به جمع آوری بقایای دایناسورها دارد و مقامات این کشور وقت و هزینه زیادی صرف اکتشافات منطقه ای می کنند.

این استخوان ها به موزه ها، مراکز آموزشی و پژوهشی کشور اهدا شده یا بعنوان کالای لوکس و تجملی در منازل ثروتمندان و سران عالیرتبه حزب کمونیست نگهداری می شود.

در گذشته نه چندان دور فقط شرکت های بزرگ و چند ملیتی خریدار بقایای دایناسورها بودند و از این استخوان ها برای مصارف تجاری و تبلیغاتی استفاده می کردند.

شرکت های «مک دونالد» و «دیزنی» در سال ۱۹۹۷ با پرداخت بیش از هشت میلیون دلار یکی از کاملترین بقایای «تراناسورس رکس» از بزرگترین گونه های دایناسورهای دوران ژوراسیک را خریدند و با به نمایش گذاشتن آن در کشورهای مختلف میلیونها دلار درآمد داشتند.

ولی در حال حاضر این شرایط تغییر کرده و سرمایه داران آسیایی، اروپایی و آمریکایی با ثروت های عظیم خود خریداران استخوانهای دایناسورها هستند و آنها را در خانه های مجلل و اشرافی خود به نمایش می گذارند.

به گفته برگزار کنندگان این حراج قیمت پایه برای استخوان ۴ متری آلوساروس ۶۵۰ هزار یورو و استخوان ۱۲متری دیپولودوکوس ۴۵۰هزار یورو است ولی انتظار می رود این استخوان ها با قیمت های بسیار بیشتری فروخته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG