لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

نمایشگاه هواپیمایی پاریس گشایش یافت


آرشیو
آرشیو

نمایشگاه هواپیمایی پاریس روز دوشنبه گشایش یافت و بلافاصله شاهد انجام معاملات عظیم شرکت فرانسوی ایرباس و شرکت آمریکایی بوئینگ بود.

نمایشگاه هواپیمایی پاریس در حومه پایتخت فرانسه با حضور فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری آن کشور، و هزاران مشتاق که شاهد نمایش هوایی یک هواپیمای نظامی بودند، گشایش یافت.

میزان تقاضا از سوی شرکت های هوایی خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا برای خریداری هواپیما از دو شرکت ایرباس فرانسه و بوئینگ آمریکا افزایش یافته است.

شرکت ایرباس در پی امضای قراردادی با خطوط هوایی عربستان سعودی، آن شرکت سعودی را پرچمدار پروازهای هواپیمای جدید خود - مدل A330-300 کرده است.

شرکت ایرباس ۲۰ فروند از این نوع هواپیما و نیز ۳۰ فروند جت از نوع A320 را در چهارچوب یک قرارداد ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری در اختیار سعودی ها قرار خواهد داد.

قراردادهای ایرباس با سعودی ها پس از آن بسته می شود که آقای اولاند در ماه مه گذشته در جریان اجلاس سران عرب خلیج فارس در خاک عربستان سعودی با رئیس خطوط هوایی سعودی ملاقات کرد.

در همین حال، شرکت اندونزیایی موسوم به گارودا نیز یک سفارش بالقوه ۹ میلیارد دلاری برای دریافت ۳۰ فروند جت به شرکت ارباس ارائه داده است.

همان شرکت اندونزیایی در قرارداد دیگری با شرکت آمریکایی بوئینگ حدود ۶۰ هواپیما به ارزش تقریبی ۱۰ میلیارد و ۹۰۰۰ میلیون دلار دریافت خواهد کرد.

شرکت ایرباس بویژه در مورد آینده هواپیماهای بزرگ نظر مثبتی دارد. جان لیهی، مدیر امور فروش ایرباس، می گوید که طی ۲۰ سال آینده هواپیماهای بسیار بزرگ مورد نیاز است زیرا فرودگاه های جهان بسیار شلوغ شده است.

در این میان، شرکت بوئینگ پیش از گشایش نمایشگاه پاریس اعلام کرد که جویای یک بازار خرید برای بیش از یک هزار فروند جت است ولی در مورد سرمایه گذاری در ساخت یک نوع هواپیمای جدید تصمیمی اتخاذ نکرده است.

در همین حال، شرکت هوایی قطر روز دوشنبه ۱۰ فروند از نوعی از بوئینگ ۷۷۷ ایکس و ۴ فروند هواپیمای باری بوئینگ ۷۷۷ سفارش داد که ارزش کل این سفارشات بالغ بر ۴ میلیارد دلار و ۸۰۰ میلیون دلار است.

XS
SM
MD
LG