لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

مهمانپرست ادعای پاکسازی پارچین را تکذیب کرد


مهمانپرست ادعای پاکسازی پارچین را تکذیب کرد
مهمانپرست ادعای پاکسازی پارچین را تکذیب کرد

ايران روز سه شنبه ادعای آژانس اتمی را تکذيب کرد که قصد دارد قبل از اجازه ورود به بازرسان سازمان ملل متحد، مرکز نظامی پارچين را از مواد راديواکتيو، پاک کند.

رامين مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، به خبرنگاران در تهران گفت، ادعای پاکسازی مواد راديواکتيو گمراه کننده و دروغ است و نشت مواد راديواکتيو را نمی توان پاکسازی کرد.

تصاوير ماهواره ای منتشر شده از مرکز نظامی پارچين در هفته گذشته نشان می دهد تعدادی کاميون و خودرو در اين مرکز، در حال جابجايی است.

بازرسان رسمی آژانس بين المللی انرژی اتمی، حرکت خودرو ها را در اين تصاوير بخشی از عمليات پاکسازی در اين مرکز نظامی می دانند. به گفته ديپلمات های آژانس که نمی خواهند نامشان فاش شود، کارکنان پارچين ممکن است برای پاکسازی آثار يک آزمايش کوچک هسته ای، تلاش کرده باشند.

اين ادعا به تنش های بين المللی در خصوص برنامه های هسته ای ايران افزوده است. کشورهای غربی می گويند، برنامه هسته ای ايران احتمالاً دارای ابعاد نظامی است. ادعايی که تهران تکذيب کرده است.

آقای مهمان پرست در واکنش به ادعای پاکسازی پارچين گفت، هر کسی که با فيزيک هسته ای آشنا باشد، به خوبی می داند، اين گونه ادعاها ارزشی ندارند.

بازرسی از مرکز نظامی پارچين يکی از درخواست های اصلی آژانس بين المللی انرژی اتمی بوده است.

آژانس در سال ۲۰۰۵ از اين مرکز ديدن کرد، اما تنها به يک بخش از ۴ بخش اين مرکز دسترسی داشت.

تهران هفته گذشته برای نشان دادن حسن نيت گفت، به بازرسان آژانس اجازه بازديد از پارچين را خواهد داد.

XS
SM
MD
LG