لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

تغییرات در پارچین: تعمیر یا اختفا؟


تصویر ماهواره ای از سایت نظامی پارچین
تصویر ماهواره ای از سایت نظامی پارچین

ایران می گوید آماده پاسخ گویی به نگرانی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به فعالیت های هسته ای آن کشور است.

ایران می گوید آماده پاسخ گویی به نگرانی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به فعالیت های هسته ای آن کشور است.

خبرگزاری رویترز ساعتی پیش گزارش داد که ایران آماده مذاکره روز پنج شنبه این هفته با مسئولان آژانس است، اما کماکان حق غنی سازی اورانیم را برای خود محفوظ نگاه می شمارد و بر صلح آمیز بودن این غنی سازی پای می فشرَد.

در این حال آمریکا می گوید ایران با توجه به عضویت در پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان.پی.تی)، باید تابع موازین این پیمان باشد و به غنی کردن اورانیم پایان دهد.

هم ایران و هم آژانس بین المللی انرژی اتمی می گویند امیدوارند نشست پنجشنبه به توافق طرفین بیانجامد. اما بسیاری از دیپلمات های غربی به نتیجه این نشست چندان خوش بین نیستند.

مارک هیبز، کارشناس اتمی، به خبرگزاری رویترز می گوید بعید است که ایران تمایلی به ورود بازرسان آژانس به مرکز نظامی پارچین نشان دهد و به آنها اجازه دهد آزادانه وارد این تأسیسات شوند و آن را بازرسی کنند؛ مگر آنکه پارچین کاملا «پاکسازی» شده باشد.

بسیاری از کارشناسان و ناظران آگاه به فعالیت های هسته ای ایران، برآنند که ایران در حال «پاکسازی» تأسیسات پارچین است؛ با هدف آنکه فعالیت هایی را که تاکنون در این محل انجام داده مخفی کند.

تصاویر ماهواره ای که از پارچین گرفته و منتشر شده، نشان از تغییراتی دارد که در حال روی دادن در این سایت است؛‌ تغییراتی از قبیل تعویض سقف و رنگ و انجام تعمیرات.

برخی ناظران این تغییرات را تنها به تعمیر تعبیر می کنند، اما عده ای معتقدند که این تغییرات، برای اختفای فعالیت های هسته ای و عوض کردن ظاهر پارچین است.

ایران اتهام «پاکسازی پارچین» را قویا رد کرده و بر انجام فعالیت های عادی نظامی در این سایت تأکید دارد.
XS
SM
MD
LG