لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

برنامه پارازیت محبوبترین برنامه تلویزیونی خانواده ها و جوانان ایران شده است


برنامه پارازیت محبوبترین برنامه تلویزیونی خانواده ها و جوانان ایران شده است
برنامه پارازیت محبوبترین برنامه تلویزیونی خانواده ها و جوانان ایران شده است

برنامه پارازیت تلویزیون صدای آمریکا یکی از محبوبترین برنامه های تلویزیونی در ایران شده است. برنامه ای که نه تنها در ایران قانونی نیست؛ بلکه گرفتار امواج پارازیت هم هست و تماشاگران بیشمارش از طریق ماهواره ها و یا با بهره گیری از فیلترشکن از طریق اینترنت آن را تماشا می کنند.

این برنامه سی دقیقه ای که هفته ای یکبار از تلویزیون فارسی صدای آمریکا پخش می شود، گفتار و کردار مقامات رسمی ایران را با نگاه طنز خود مورد بازبینی قرار می دهد. همین بازی طنزگونه با مقامات رسمی به زبانی غیررسمی است که در جامعه و بویژه در میان جوانان سخت مورد استقبال قرار گرفته است. جوانانی که از طریق اینترنت و صفحه فیس بوک با همدیگر درارتباطند، بازدیدکنندگان و پشتیبانان پارازیت شده اند از این روست که بیش از نیم میلیون نفر از طریق فیس بوک از این برنامه پشتیبانی کرده اند. ارتقای بی وقفه کیفیت برنامه پارازیت باعث افزایش شمار بازدیدکنندگان ماهیانه آن شده است برای نمونه ماه گذشته شمار بازدیدکنندگان این برنامه تنها از طریق فیس بوک از شصت هزار به یکصدهزار نفر افزایش یافتند.

برنامه پارازیت که سال گذشته بعنوان بخشی از یک برنامه دیگر تلویزیون فارسی صدای آمریکا آغاز به کار کرد؛ بر اثر همین کیفیت کار ویژگی یگانه اش با افزایش تماشاگران از طریق تلویزیون و بازدیدکنندگان از طریق اینترنت روبرو شد. این افزایش مخاطبان امکان داد پارازیت برنامه مستقلی شود که به صورت منظم و هفتگی تولید و پخش شود.

کامبیز حسینی ۳۵ ساله دانش آموخته تئاتر در ایران و آمریکا، مجری برنامه با خلاقیت ویژه و یگانه اش در ارائه صحنه ای آنچه باید به دیده آید، در همکاری با سامان اربابی، تدوینگر ویدیو و تهیه کننده برنامه، در همکاری با همدیگر ایده های برنامه را طرح کرده و متن برنامه پارازیت را می نویسند، و با همه کمبودهایی که در زمینه تهیه فیلم وجود دارد، تصاویر را تهیه می کنند تا برنامه ای برخوردار از ساختاری غیررسمی و طنزگونه و با زبانی خودمانی و دلنشین را برای مردم و بویژه جوانان تولید کنند که نابسامانی های پنهان مانده زیر انبوه غبار و لایه های عادت و انبوه اتفاقات جامعه ایران را به دیده می آورد.

پارازیت سخنان مقامات مسئول حکومتی را دست کاری نمی کند، تنها زاویه نگریستن به آنها را تغییر داده، همراه با تعبیری که از آنها بدست می دهد؛ باعث می شود خنده بر لبان تماشاگران نشسته و ذهن ها را متوجه نابسامانی و پریشانحالی آن رویداد کند. این راز محبوبیت پارازیت همراه است با سادگی کلام، بی واسطه بودن پیام، شناخت روحیات و خواست های جوانان امروز ایران.

کامبیز حسینی مجری پارازیت می گوید: مردم از این برنامه استقبال می کنند چون به آنها امکان می دهد به چیزهایی بخندند که در ایران اتفاق می افتد.

سامان اربابی دیگر بنیانگذار این برنامه می گوید: برنامه های پارازیت معمولا از طریق دی وی دی تکثیر و در مهمانی ها به تماشا گذاشته می شوند.

آزاده معاونی آشتیانی، نویسنده «جهاد ماتیک» با ستایش از پارازیت تاکید کرد خلاقیت ناب کامبیز حسینی زبانزد خانواده ها در ایران شده است. آزاده معاونی آشتیانی افزود: شوخ طبعی مهارناپذیر و طنزهای برنامه های پارازیت با زبانی خودمانی و منابع فرهنگی سخت مورد توجه اکثریت جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله و حتا ۴۰ ساله ایرانی شده است.

XS
SM
MD
LG