لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۸

نگاهی به فیلم «انگل»؛ نخستین فیلم غیرانگلیسی‌زبانی که مهمترین جوایز اسکار را تصاحب کرد


فیلم «انگل» (پارازیت)‌ تاریخ ساز شد و در شبی فراموش نشدنی چهار جایزه اسکار گرفت. نماینده سینمای کره جنوبی نه تنها جایزه بهترین فیلم بین المللی را برد، بلکه جوایز بهترین فیلم، کارگردانی، و فیلمنامه اصلی را نیز تصاحب کرد.

این نخستین باری است که یک فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان) جایزه بهترین فیلم سال را دریافت می کند و این موفقیت بزرگی برای بونگ جون هو، کارگردان فیلم انگل، و نیز برای سینمای کره جنوبی، که در سال‌های اخیر پیشرفت خیره کننده ای داشته است، محسوب می شود.

انگل هفتمین بلند این سینماگر پنجاه ساله در مقام کارگردان است. او که نویسنده فیلمنامه و یکی از تهیه کنندگان این فیلم نیز هست، پس از پایان مراسم در گفتگو با خبرنگاران ضمن ابراز شادی و هیجان، دریافت این جوایز را رویایی و باور نکردنی توصیف کرد.

موفقیت انگل بازتاب زیادی در کشورهای شرق آسیا به ویژه کره جنوبی داشت. بسیاری از ساکنان شهر سئول مراسم اسکار را به صورت زنده تماشا کردند و با دریافت هر جایزه به رقص و پایکوبی پرداختند. حتی خوش‌بین‌ترین آنها نیز چنین شب درخشانی را تصور نمی کردند.

مون جی این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در جلسه هیأت دولت، به کارگردان، بازیگران و تمامی دست اندرکاران انگل تبریک گفت و همراه با وزرای کابینه دقایقی برای آنها کف زد.

او در شبکه‌های اجتماعی خود این اثر را فیلمی به معنای واقعی «کره‌ای» توصیف کرد که انسان را به «تفکر دوباره در مورد قدرت و الهام‌بخشی» وامی‌دارد.

مون جی این همچنین تأکید کرد که دولت کره متعهد می شود فضای مناسبی برای بیان آزادانه از طریق فیلم فراهم کند تا سینماگران بدون هیچ نگرانی، فیلم بسازند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG