لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

نامزد راست‌گرای انتخابات ریاست جمهوری در پاراگوئه دستگیر شد


لحظه بازداشت پاراگوایو کوباس، کاندیدایی که در انتخابات ریاست‌جمهوری هفته گذشته سوم شد.
لحظه بازداشت پاراگوایو کوباس، کاندیدایی که در انتخابات ریاست‌جمهوری هفته گذشته سوم شد.

پلیس پاراگوئه روز جمعه پاراگوایو کوباس، کاندیدای راست‌گرا که در انتخابات ریاست‌جمهوری هفته گذشته سوم شد، بازداشت کرد.

آقای کوباس پس از اعلام نتایج و شکست در انتخابات، مدعی شد که در این انتخابات تقلب شده و هوادارانش را به اعتراضات خیابانی فراخواند.

به گزارش آسوشیتد‌پرس، ژیلبرتو فلیتاس کمیسر پلیس در یک مصاحبه رادیویی گفت که کوباس با دستور دادستانی کل که او را به «تشویش اذهان عمومی» متهم می کند، در بازداشت موقت بسر می‌برد.

پاراگوایو کوباس مشهور به پایو سناتور سابق پاراگوئه‌ از حزب «نهضت ملی» است که ۲۳ درصد آرا را کسب کرد و در انتخابات سوم شد. در انتخابات سانتیاگو پنا، وزیر دارایی سابق پاراگوئه و کاندیدای حزب حاکم موسوم به «حزب کلرادو» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شد. نفر دوم این انتخابات هم افرین آلگره، از حزب PLRA بود که توانست در این انتخابات ۲۷.۵ درصد آرا را کسب کند.

کوباس در حال پخش زنده در فیس‌بوک بود که افسران پلیس او را در خارج از هتلش در شهر سن لورنزو، در حومه پایتخت بازداشت کردند. کوباس به هوادارانش گفته بود که از روز دوشنبه، تظاهراتی را در خارج از حوزه انتخاباتی در آسونسیون که به درگیری‌های جداگانه با پلیس نیز منجر شده بود، رهبری خواهد کرد.


همچنین پلیس پاراگوئه روز پنجشنبه اعلام کرد که بیش از دویست نفر «به دلیل برهم زدن آرامش عمومی»، دستگیر شدند.

از سویی دیگر، افرین آلگره نامزد ائتلاف گسترده مخالفان که در انتخابات دوم شد، خواستار آزادی کوباس و همه کسانی شد که طی اعتراضات این هفته بازداشت شده اند.

آلگره اندکی پس از پایان رای گیری، شکست را پذیرفت، اما روز دوشنبه پس از اظهارات کوباس مبنی بر تقلب، خواستار شمارش دستی آرا و بازشماری آرای الکترونیکی شد.

XS
SM
MD
LG