لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

مراسم رژه گل سرخ در پاسادینای لس آنجلس


مراسم رژه گل سرخ در پاسادینای لس آنجلس
مراسم رژه گل سرخ در پاسادینای لس آنجلس

مراسم رژه گل سرخ که هر ساله در روز اول سال نو مسیحی در شهر پاسادینا در حومه شهر لس آنجلس برگزار می شود در ١٢١ امین سال برگزاری از «کاپیتان چسلی بی سالنبرگ» که سال گذشته به صورت حیرت آوری با یک فرود اضطراری در رودخانه «هادسن» در شهر نیویورک جان ده ها مسافر و کارکنان هواپیمای خود را نجات داد دعوت کرده است که به عنوان «گراند مارشال» Grand Marshal یا رهبر این رژه در آن شرکت کند.

کاپیتان چسلی بی سالنبرگ که به «سالی » معروف است و سال گذشته عنوان «یک قهرمان ملی» را از آن خود ساخت، از شرق آمریکا برای شرکت در این رژه به لس آنجلس آمده است و به این صورت ایالت کالیفرنیا از این قهرمان ملی که در صدر شرکت کنندگان رژه قرارگرفته است قدردانی خواهد کرد.

رژه گل سرخ هر ساله با شرکت و حضور هزاران تن از ساکنان کالیفرنیای جنوبی و جهانگردانی که از ایالات دیگر و حتی کشورهای خارجی برای تماشای آن به لس آنجلس می آیند درخیابان های پاسادینا برگزار می شود. این رژه هم چنین از طریق تلویزیون های ماهواره ای در سراسرجهان پخش می شود و میلیون ها تماشاگر را از کشورهای مختلف جهان به خود جلب می کند.

تماشای کاروان های شناور حامل اجسام و اشیایی که همگی از گل و گلبرگ های طبیعی ساخته شده اند، هزاران تماشاگر محلی و جهانگرد از سراسر آمریکا وجهان را در هفته اول سال نو به این منطقه می کشاند. عواید فروش بلیت های رژه گل سرخ بیش از١۵٠ میلیون دلار به صنعت جهانگردی شهر لس آنجلس منفعت می رساند.

سنت برگزاری رژه گل سرخ که هر سال در صبح روز اول سال نو برگزار می شود به دوران مهاجرانی که از ایالات های شرقی آمریکا به غرب نقل مکان کردند باز می گردد. کاروان های شناور رژه گل سرخ معمولا با تم هایی در رابطه با تاریخ و فرهنگ بومی کالیفرنیا، اولین مهاجران غرب از ایالت های دیگر آمریکا، رابطه با مکزیک، تاریخ مردمان بومی این ایالت و پس از آن تاریخچه مدرن کالیفرنیا، سینمای هالیوود، صنعت موسیقی و بالاخره آخرین تحولات فرهنگی به نمایش گذاشته می شود.

مقامات ارشد پلیس و گارد ایالتی سوار بر اسب های مخصوص همراه با مارچ تفنگداران نیروی دریایی آمریکا از محبوب ترین بخش های این رژه به شمار می روند. رژه ای که صدها تن داوطلب از چند روز پیش از برگزاری آن با تهیه صدها هزار کیلوگرم گل و گلبرگ های تازه ویترین های شناور آن را تزئین می کنند. رژه ای که بیش از هرچیز جلوه های هوای مطبوع و طبیعت زیبای کالیفرنیا را به معرض تماشا می گذارد.

در سال ١٨٨٨، چارلز فردریک هولدر یکی از اعضای کلوپ شکار مردانه «ولی هانت» Valley Hunt برای نخستین بار به فکر برگزاری رژه ای افتاد که در آن اسب ها و درشکه هایی مزین به گل سرخ و شکوفه مرکبات درروز اول سال نو مسیحی در خیابان های اصلی شهر پاسادینا به نمایش گذاشته شوند. در آن زمان، هولدر و دیگر اعضای کلوپ شکار در حالی که زیر آفتاب درخشان کالیفرنیای جنوبی در کالسکه های گل باران شده خود نشسته بودند نسخه هایی از روزنامه های چاپ نیویورک را در هوا تکان می دادند. در این روزنامه ها اخباری مربوط به برف و بوران و هوای سرد و یخ زده نیویورک و پنسیلوانیا با عکس و تفصیلات چاپ شده بود. هولدر و همراهانش از این طریق نشان می دادند که هموطنان آن ها در شرق آمریکا با چه شرایط جوی نامساعدی روبرو هستند در حالی که اهالی کالیفرنیا زیر اشعه آفتاب بهاری در میان شکوفه های تازه جوانه زده و گل های سرخ و خوشبو سال نو مسیحی را جشن می گیرند.

به این ترتیب رژه گل سرخ کالیفرنیای جنوبی رسما در سال ١٨٩٠ کار خود را آغاز کرد و بلافاصله پس از انجام آن در پارک وسیعی که امروز دانشگاه «کلتک» CalTech قرار دارد یک مسابقه عرابه سواری نیز انجام می گرفت. این مسابقات امروزه جای خود را به بازی فوتبال آمریکایی ویژه سال نو داده است که در استادیوم عظیم « رز باول» Rose Bowl برگزار می شود.

رژه گل سرخ پاسادینا در سال های اول قرن بیستم شاهد مسابقات یگری چون اتومبیل رانی، مسابقه عجیب و غریب دوی شترمرغ ها و حتی مسابقه ای بین یک فیل و یک شتر نیز بوده است.

امسال از ظهر پنجشنبه، یک روز پیش از شروع رژه گل سرخ، تماشاگران برای گرفتن جای بهتر برای تماشای کاروان های شناور به محل برگزاری رژه آمده اند و شب گذشته را در کنار خط سیر این رژه به صبح گذرانده اند. بیش از ٣٠٠ هزار تماشاگر امسال از این رژه دیدن می کنند. بیش از ۱۴٠٠ پلیس ومامور امنیتی نیز برای مراقبت از جمعیت در اطراف این رژه به کار گماشته شده اند.

XS
SM
MD
LG