لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

مسیر تازه رژه روز شکرگزاری Macy's در نیویورک، حذف خیابان برادوی!


برای نخستین بار پس از٨٠ سال که از برگزاری رژه های باشکوه روز شکرگزاری نیویورک می گذرد، این رژه امسال، گذر ازخیابان معروف و پر رفت و آمد «برادوی» را از خط سیر خود حذف کرد. به جای آن جمعیت برگزار کننده، همراه با بادکنک هایی از شخصیت های کارتونی معروف و گروه موسیقی نظامی با مارش، از خیابان های خلوت تری می گذرند.

برگزاری رژه روز شکرگزاری درشهر نیویورک، یکی از قدیمی ترین جشن های سنتی این شهر به شمار می رود که ازسال ١٩٢٤ آغاز شده است و صبح روز شکرگزاری به مدت ٣ ساعت در خیابان های شهر نیویورک به نمایش گذاشته می شود. مخارج برگزاری این رژه نیز تماما توسط کمپانی Macy's (میسیز) پرداخت می شود.

در دهه ١٩٢٠میلادی، بسیاری از کارکنان فروشگاه میسیز را نسل اول مهاجران اروپایی تشکیل می دادند. این مهاجران که به شدت به میراث های فرهنگی نویافته آمریکایی خود افتخار می کردند تصمیم گرفتند تا با برگزاری جشنواره ای به مناسبت «روز شکرگزاری» که یکی از تعطیلات مهم ساکنان ایالات متحده آمریکا محسوب می شود، حضور در این کشور را به شیوه پدران خود در اروپا جشن بگیرند.

در سال ۱۹۴۲، نخستین رژه رسمی میسیز که در اصل به نام رژه کریسمس شناخته می شد، توسط کارکنان فروشگاه میسیز برگزارشد. این کارکنان و گروهی از هنرمندانی که برای اجرای برنامه به این رژه پیوسته بودند نخستین راه پیمایی خود را از خیابان ١۴۵ در منطقه بالای شهر منهتن یا محله «هارلم» آغاز کردند و تا خیابان ٣۴ یا محل فروشگاه میسیز رژه دادند. این افراد درحالی که لباس های رنگین و زیبایی به تن داشتند و بر روی صحنه هایی شناور به اشکال مختلف ایستاده بودند از جلوی تماشاگرانی که در صفوف منظم در دو سوی خیابان ایستاده بودند رد می شدند. علاوه بر گروه موسیقی مارش نظامی، حیوانات اهلی نیز از باغ وحش «سنترال پارک» قرض گرفته شده بودند تا این رژه دهندگان را همراهی کنند. حیواناتی چون اسب های اصیل و سگ ها نیز در این مراسم شرکت داشتند.

در پایان نخستین رژه روز شکرگزاری میسیز که بیش از یک چهارم میلیون نفر را به خیابان های منهتن کشاند، درمیدان «هرالد اسکوئر»، مقدم بابانوئل که سمبل نزدیک شدن عید میلاد مسیح بود با حضور فردی که به لباس او در آمده بود گرامی داشته شد. در پایان خط سیر رژه، جمعیتی که در کنار فروشگاه میسیز ایستاده بود می توانست یک بار دیگر «بابانوئل» و گوزن هایی که در شکه سورتمه او را می کشند را که بر روی یکی از بالکن های فروشگاه ایستاده اند تماشا کند.

یکی از ابتکارات برگزارکنندگان «رژه روزشکرگزاری میسیز» استفاده از بادکنک های بزرگی بود که به شکل حیوانات بزرگ توسط شرکت لاستیک سازی «گود ییر» (Goodyear) در شهر اکرون درایالت اوهایو برای استفاده در این رژه ساخته شده بود. این حیوانات بادکنکی درسال ۱٩٢٧جایگزین حیوانات واقعی شدند. از نخستین شخصیت های فانتزی که به صورت بادکنک های بزرگ سیاه در رژه همین سال شرکت داشتند باید از شخصیت کارتونی و قدیمی گربه ای به نام «فیلیکس» و بعدها «میکی ماوس» شخصیت دوست داشتنی که والت دیسنی خالق آن بوده است نام برد.

کم کم بادکنک های بادی جای خود را به بادکنک هایی که با گازهیلیوم پرشده بودند دادند و امروزه علاوه بر حیوانات، قهرمانان خیالی دیگری چون سوپرمن، مردعنکبوتی و بسیاری دیگر از شخصیت های فانتزی مورد علاقه مردم، در بالای سر رژه روندگان و تماشاگران به صورت بادکنک هایی غول آسا شناورند.

امسال با وجود یک خط سیر تازه برای رژه روز شکرگزاری میسیز، شرکت کنندگان باید این بادکنک های عظیم الجثه را برخلاف همیشه که خط سیری مستقیم را طی می کردند از میان پیچ و خم های چند خیابان بگذرانند که این خود چالش هایی در بر دارد.

برایان شوارتز، استاد فیزیک دانشگاه نیویورک می گوید: «گذشتن از پیچ این خیابان ها نیاز به مهارت های مخصوصی دارد اما با آگاهی از علم فیزیک بیشتر امکان پذیراست.»

تغییر مسیر امسال به خاطر بسته شدن دائمی بخشی از خیابان برادوی به روی اتوموبیل ها بوده است که در نتیجه ورود صحنه های شناور را نیز به این ناحیه ممنوع ساخته است. حرکت مرد عنکبوتی و هم چنین بادکنکی از پیکره «رونالد مک دونالد» که هر یک به ارتفاع یک ساختمان بلند چند طبقه هستند و توسط صدها نفر افرادی که طناب های وصل شده به آن را در دست دارند حرکت داده می شود به آسانی امکان پذیر نیست، اما مسئولان حرکت این بادکنک ها توانسته اند در نهایت با برنامه ریزی دقیق و اندازه گیری فواصل بین خیابان ها و پیچ و خم آن به خوبی از عهده حرکت این بادکنک ها برآیند.

شوارتز می گوید: «اگربخواهید بادکنک را از پیچ خیابانی رد کنید، افرادی که آن را در دایره داخلی هدایت کننده حرکت می دهند باید سرعت حرکت خود را آهسته تر کنند و در عوض افرادی که در دایره خارجی هدایت کننده هستند بایستی به سرعت حرکت خود بیافزایند، اما این حرکات باید به دقت با هم هماهنگ شوند.»

بنا بر گفته شوارتز، وزش باد هم اثرات مهمی برهدایت این بادکنک های غول پیکر دارد. «وزش باد موجب تغییر مقدار فشار روی طناب های هدایت کننده می شود و کسانی که این طناب ها را به دست دارند باید بتوانند خود را با این نوسانات هماهنگ کنند.»

XS
SM
MD
LG