لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۳

پانتا پس از خاورميانه عازم اروپا می شود


لئون پانتا، وزير دفاع آمريکا، در نخستين سفر خود به خاورميانه در سمت جديد، روز دوشنبه را در اسراييل گذراند و سپس عازم چند کشور ديگر منطقه خاورميانه شد.

لئون پانتا در پی ديدار از خاورميانه برای شرکت در يک سری ملاقات ها ميان ٢۸ کشور متحد عضو سازمان آتلانتيک شمالی - ناتو - به مقر اين سازمان در بروکسل، پايتخت بلژيک، خواهد رفت.

سفر آقای پانتا با توجه به تحولات جاری در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا از اهميت ويژه ای برخوردار است.

آقای پانتا در سخنان خود از نظرها در کنگره ايالات متحده که در پی مخالفت آمريکا با طرح تشکيل دولت مستقل فلسطين می خواهند کمک های مالی آمريکا به تشکيلات خودگردان فلسطينی را متوقف سازند، انتقاد کرد.

لئون پانتا روز يکشنبه هنگام پرواز به اسراييل هدف اصلی سفر خود را تقويت روابط امنيتی آمريکا با متحدان و شرکای مهمی که در آن بخش از جهان قرار دارند، توصيف کرد.

گفتگوهای آقای پانتا ابتدا با اهود باراک، وزير دفاع اسراييل و به طور جداگانه با بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، بود و سپس با محمود عباس و مقامات فلسطينی، ديدار کرد.

وزير دفاع آمريکا که در ابتدای سفر خود نسبت به منزوی شدن فزاينده اسراييل هشدار داده بود، در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به روابط محکم امنيتی ميان ايالات متحده و اسراييل گفت همزمان که اسراييل برای صلح خاورميانه خطر می کند ما نيز با حفاظت از کيفيت نظامی آن کشور، می توانيم امنيت مورد نياز آنها را برای مذاکرات صلح با فلسطينی ها، فراهم کنيم.

مذاکرات آقای پانتا با مقامات اسراييل همچنين شرايط در جمهوری اسلامی ايران و تهديدهای امنيتی از سوی آن دولت را شامل شد. وزير دفاع آمريکا موثرترين شيوه برای کسب اطمينان از توقف برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران و عدم حمايت رژيم تهران از تروريسم و همچنين تضمين ثبات و امنيت منطقه را نه اقدامی يک جانبه بلکه نتيجه تلاش های مشترک بين المللی، توصيف کرد.

در مصر لئون پانتا با ژنرال محمد طنطاوی، رييس شورای عالی نيروهای مسلح آن کشور و عصام شرف، نخست وزير موقت مصر، ديدار خواهد داشت تا درباره تلاش های جاری برای نظارت بر يک انتقال شفاف و معتبر قدرت به سوی دولتی غيرنظامی و نيز تعهد بر روابط دفاعی دراز مدت ميان دو کشور و ادامه تعهد وزارت دفاع آمريکا به کمک به نيروهای نظامی مصر، تبادل نظر کند.

XS
SM
MD
LG