لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

گزارش صدای آمريکا از مصاحبه وزير دفاع آمريکا در عراق


گزارش صدای آمريکا از مصاحبه وزير دفاع آمريکا در عراق
گزارش صدای آمريکا از مصاحبه وزير دفاع آمريکا در عراق

لئون پانتا، وزير دفاع آمريکا، که به عراق سفر کرد، در يک مصاحبه به دستاوردهای حضور نظامی آمريکا در ۸ سال گذشته در عراق و نگرانی های آمريکا در آستانه خروج کامل از خاک آن کشور، اشاره کرد.

وظيفه فعلی ارتش آمريکا در عراق را خروج چند هزار سرباز باقيمانده، تشکيل می دهد. وزير دفاع آمريکا در ميان سربازان آمريکايی خروج از خاک عراق را يک لحظه تاريخی خواند و از ارتش آمريکا برای فداکاری در جنگ تقدير کرد و تاکيد کرد که اين فداکاری بيهوده نبوده است.

سربازان آمريکايی احساس می کنند پس از ۸ سال جنگ که بيش از ۴۰۰۰ کشته و ۳۰ هزار زخمی در بر داشت، و با توجه به شرايط بی ثباتی در عراق، کار در عراق تمام نشده است.

اما آقای پانتا به دستاوردهای اين جنگ اشاره کرد. آقای پانتا گفت: اولين دستاورد، سرنگونی رژيم صدام حسين بود. عراق با رهايی از يک رژيم مستبد، فصل نوينی از تاريخ خود را آغاز کرد. فصلی که با اميد به صلح و شکوفايی آغاز شد. در دوره پس از آن، موجی از خشونت های فرقه گرايانه اين کشور را فرا گرفت.

دستاورد بعدی به گفته آقای پانتا بهبود شرايط امنيتی در عراق بود.

اما، آقای پانتا گفت، خشونت های اخير در عراق در شرايطی که آمريکا آماده خروج کامل از آن کشور است، نشان از خطر دخالت ايران در آن کشور دارد.

آقای پانتا به سربازان آمريکا در عراق گفت: اکنون رويای يک عراق مستقل و برخوردار از حق حاکميت ملی به يک واقعيت بدل شده است.

XS
SM
MD
LG