لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۲

هنوز در مورد پرواز ممنوع در سوریه تصمیم نگرفته ایم


وزیر دفاع آمریکااز قول مقامهای اسلام آباد گفت نیروهای مسلح پاکستان بزودی عملیات علیه شبه نظامیان طالبان در مناطق قبیله نشین مرزی با افغانستان را آغاز می کنند.

لئون پنتا در گفتگو با آسوشیتدپرس درباره تحولات مصرو سوریه نیز اظهار نظر کرد و درمورد سوریه گفت طرح برقراری منطقه پرواز ممنوع در سوریه در اولویت واشنگتن قرار ندارد و افزود برای اینکار نیاز به اتخاذ یک تصمیم سیاسی بسیار بزرگی است که تاکنون چنین تصمیمی گرفته نشده است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز اخیرا گفت در دیدار و مذاکره با مقامات ترکیه موضوع ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه مطرح شد. آقای پنتا تاکید کرد در حال حاضر توجه آمریکا بر امنیت انبار سلاحهای شیمیایی سوریه وارسال کمکهای غیر مرگبار انسانی به مردم و مخالفان سوری تمرکز دارد.

آقای پنتا درارتباط با پاکستان و افغانستان گفت ژنرال اشفق پرویز کیانی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پاکستان در مکالمات اخیر از طرح عملیات پاکستان علیه طالبان صحبت کرده است و افزود:امیدواریم این گامها در آینده نزدیک انجام شود و نشانه ها حاکی است که بزودی آماده انجام این عملیات میشوند.

آمریکا مدتها از خودداری پاکستان از مبارزه با شبه نظامیان طالبان که از خاک پاکستان طرح حملات بر نیروهای ائتلاف را اجرا کرده اند خشمگین و ناشکیبا شده بود که در صحبتهای وزیر دفاع آمریکا منعکس بود.

آقای پنتا گفت : مدتها است در این باره صحبت کردند و صریح بگویم من امیدم را که ابدا کاری انجام بدهند از دست داده بودم، ولی بنظر میرسد که این کار انجام شود.

آقای پنتا در باره روابط آمریکا و پاکستان ابراز خوشبینی کرد و گفت مناسبات تا حد زیادی بهبود یافته است و در باره افزایش حملات علیه نیروهای ائتلاف در افغانستان توسط نیروهای ارتش و پلیس افغان، آنرا نشانه شکست طالبان در میدان جنگ و متوسل شدن آنها به تاکتیکهای دیگر توصیف کرد.

در این میان دوشنبه که مصادف با روز استقلال پاکستان بودرییس جمهوری ، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح و نخست وزیر پاکستان، هم سخن در باره لزوم مبارزه و شکست ستیزه جویان در پاکستان و در منطقه صحبت کردند و خواهان پایان خشونت ستیزه جویان در منطقه شدند.

آقای زرداری رییس جمهوری بزرگترین چالش پیش روی پاکستان را شکست ستیزه جویان و دفاع از دمکراسی و ترویج تحمل و بردباری در بحث و گفتگو خواند.

راجه پرویز اشرف نخست وزیر پاکستان هم ضمن صحبت حمایت کشورش را از کشور همسایه افغانستان که دستخوش درگیری است اعلام کرد که اینها را نشانه چرخش سیاست پاکستان در مورد مبارزه با ستیزه جویان میتوان توصیف کرد.

اشرف در سخنانش گفت: افغانستان کشور اسلامی برادر ما است و ما شانه به شانه با برادران افغان در هر موردی نقش یک پرچمدار را در تلاشهای حفظ صلح در افغانستان ایفا میکنیم. ما خواهان یک راه حل دیرپا برای افغانستان هستیم که باید از حمایت کامل مردم افغانستان برخوردار باشد.

پنتا همچنین در مورد مصر صحبت کرد وگفت ایالات متحده برای تقویت امنیت منطقه کمکهای اضافی نظامی به نیروهای حافظ صلح در صحرای سینا در مصر میکند ولی نیروی بیشتری به سینا اعزام نکرده است.

دولت و مقامات آمریکا بر همکاری رهبران غیر نظامی و نظامی مصر تاکید میکنند و همزمان نگران افزایش عدم امنیت در منطقه سینا و در مرزهای اسراییل ومصر هستند که میتواند زمینه تاخت و تاز گروههای مختلف تروریستی و ستیزه جو قرارگیرد.

به ویژه که خلا قدرت در سوریه نیزایجاد شده، و هرگونه افزایش بی امنیتی و فعالیت گروههای افراط گرا در منطقه زمینه بهره برداری گروهها و دولتهایی مانند تهران را فراهم میسازد.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزرات خارجه آمریکا نیز در جلسه خبری وزرات خارجه به رسانه ها براین مساله تاکید کردو گفت: آنچه برای ما مهم است همکاری درست رهبری نظامی و غیرنظامی مصر برای پیشبرد هدفهای انتقال دمکراتیک در مصر و پاسخ به بسیاری سوالات در مورد چگونگی برقراری یک پارلمان کاملا دمکراتیک ، قانون اساسی و دیگر مسایل است و توجه به وضعیت امنیتی در سینا است.

آمریکا اخیرا در صحرای سینا ٨٠٠ نیرودارد که بخشی از نیروهای حافظ صلح در این منطقه هستند. هردو کشور مصر و پاکستان نیزبه کمکهای مالی و نظامی آمریکا نیاز دارند و مایل نیستند کنترل کشورشان به دست افراط گرایانی که منافع اشان با آنها مغایرت دارد بیافتد.
  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG