لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۱

ایران در مظان اتهام حمله سایبری به قطر و عربستان


یک مقام پیشین دولت آمریکا می گوید ایالات متحده معتقد است که هکرهای ایرانی، که احتمالاْ‌ تحت حمایت مقامات جمهوری اسلامی هستند،‌ به تارنمای شرکتهای نفتی و گازی کشورهای خلیج فارس حمله کرده اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید احتمالا این حملات به تلافی تحریمهای شدیدی است که غرب علیه ایران اعمال کرده.

این مقام پیشین دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، قبل از سخنرانی لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا،‌ با اسوشیتدپرس گفت وگو کرده است.

تابستان امسال تارنماهای شرکت نفتی دولتی آرامکو عربستان سعودی و شرکت قطری تولید گاز طبیعی با نام راس گاز، با استفاده از ویروسی به نام شامون هک شدند. شامون، اطلاعات کامپیوتری را با دستکاری در فایل داده ها پاک می کند.

وزیر دفاع آمریکا این حملات سایبری را مخرب ترین حمله هایی توصیف کرد که بخش خصوصی تاکنون به خود دیده است.

لئون پانه تا، ایران را به صراحت مسئول این حملات سایبری ندانست،‌ اما تصریح کرد که آمریکا تکنیکهایی را برای شناختن هکرها تدارک دیده که علیه آنان به کار خواهد گرفت.

یک مقام دولت اوباما (که نامش اعلام نشده) می گوید دولت اوباما می داند که هکرهای شرکتهای نفت و گاز خلیج فارس چه کسانی بوده اند و اطمینان دارد که اشخاص حقوقی مسئول این حمله های سایبری هستند.

مؤسسات اطلاعاتی آمریکا در این خصوص مشغول تحقیق و بررسی شواهد هستند و نتیجه تحقیقاتشان نشان می دهد که این حمله ها ماهیت دولتی دارند. دولت اوباما به سبب ماهیت محرمانه این اطلاعات و یافته ها، جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرده است.

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، طی سخنانی در نیویورک گفت که هکرها باید متوجه باشند که ایالات متحده توانایی شناسایی و ردیابی آنها را دارد. پانه تا در بخشی دیگر از سخنان خود گفت ایران برای آنکه فضای مجازی را به نفع خود مورد بهره برداری قرار دهد، به طور مستمر کوشش می کند.

جیمز لوئیس، تحلیلگر سیاسی مرکز مطالعات راهبردی بین المللی در آمریکا، معتقد است به رغم آنکه آقای پانه تا اشاره مستقیمی به ایران نکرد، مقامهای ایران به سادگی می توانند بفهمند که منظور او چیست و اشاره اش به کدام کشور است.

وزیر دفاع آمریکا طی سخنان خود در نیویورک، در روز پنج شنبه ۱۱ اکتبر، گفت فایلهای مهم آرامکو با استفاده از ویروس شامون پاک شده اند و تصویری از یک پرچم آتش گرفته آمریکا به جای محتوای فایلها در این تارنما دیده می شود.

آقای پانه تا گفت که هک شدن این تارنما منجر به آن شده که بیش از ۳۰ هزار دستگاه کامپیوتر از بین برود و اکنون کامپیوترهای تازه باید جایگزین شوند. وی گفت شرکت قطری نفت و گاز نیز دچار مشکلی مشابه شده است.

لئون پانه تا افزود که پنتاگون(وزارت دفاع آمریکا) سالانه بیش از ۳ میلیارد دلار برای افزایش توان سایبری خود هزینه می کند تا بتواند از داده های رایانه ای خود دفاع و از موجودیت آنها محافظت کند.

وزیر دفاع ایالات متحده گفت در عین حال که وزارتخانه متبوعش درصدد مقابله با تهدیدها و حمله های احتمالی در فضای مجازی است تا از حقوق شهروندان آمریکایی دفاع کند، تصمیمی برای زیرنظر گرفتن فعالیتهای شبکه های رایانه ای شخصی یا تجاری متعلق به شهروندان آمریکایی اتخاذ نشده است.

پانه تا دربخشی دیگر از سخنرانی روز گذشته خود گفت:«پیش از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نشانه های هشداردهنده آشکار بود، اما ما مجهز و آماده نبودیم تا با آنها مقابله کنیم. ما بهای سنگینی به خاطر این بی توجهی پرداختیم. نباید بگذاریم تاریخ تکرار شود.»
XS
SM
MD
LG