لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

پنتاگون: عملیات ویژه بیشتر، جنگهای کمتر


لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران رسانه ها تصمیمات مهم بودجه ای ایالات متحده را بر اساس رهنمون استراتژیکی دفاعی تازه دولت اباما اعلام میکند.

طرح پنتاگون برای گسترش جهانی شبکه هواپیماهای بدون سرنشین و عملیات ویژه بر مبنای یک تجدید نظر اساسی و بمعنی افزایش قدرت نظامی ایالات متحده است، حتی درعین کاهش نیروهای متعارف کشور.

دراین طرح که قرار است امروز توسط لنُون پنتا وزیر دفاع آمریکا و ماه آینده در برنامه بودجه اعلام شود ۳۰ درصد افزایش در ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا و همچنین در عملیات تیمهای ویژه در سراسر جهان پیش بینی شده است. که نمونه آنها در عملیات تکاوران آمریکایی برای کشتن اسامه بن لادن و نجات اخیر دو گروگان آمریکایی و دانمارکی درسومالی دیده شد.

وال استریت ژورنال در گزارشی از این برنامه وزرات دفاع می نویسد استراتژی جدید، انعکاس تمرکز رو به افزون دولت اوباما بر عملیات سری کوچک بجای جنگهای بزرگ است. و این چرخش بموازات خروج تدریجی نیروهای آمریکا از افغانستان انجام می شود که جای خود را به آموزش نیروهای افغان و ماموریتهای جستجو و حمله میدهد.

طرح شامل حذف ۸ تیپ ارتش است و بیش ازهمه بر واحدهای مسلح و پیاده نظام اثر میگذارد.

در مقابل پایگاههای جدید ازجمله در استرالیا و جنوب غربی آسیا و کشورهای اقیانوس آرام گسترش می یابد. هم اکنون مذاکراتی برای حضور نظامی آمریکا در فیلیپین در حال انجام است که هدف آن توانایی سریع پاسخگویی در مقابل چین است.

لنُون پنتا وزیر دفاع آمریکا امروز رنُوس مطالب عناصر بودجه نظامی پنتاگونبرای ۲۰۱۳ راکه شامل ۴۸۷ میلیارد دلار کاهش نیز هست اعلام می کندکند.

کاندیداهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری در ارتباط با طرح کاهش بودجه نظامی باراک اوباما رییس جمهوری را متهم به تضعیف نظامی آمریکا میکنند. و درحالیکه مسانُل امنیت ملی نقط ضعف رییس جمهوری آمریکا دیده نمی شود ولی قانونگذاران آمریکا ممکنست سعی در جلوگیری از تصویب طرح بودجه کنند.

وال استریت ژورنال می نویسد استراتژی شبیه ایده ای است که وزیر دفاع پیشین، دونالد رامسفیلد در ۲۰۰۱ از آن حمایت کرد و آن ارتش کوچکتر ولی گسترش پایگاههای نظامی در اروپا و جهان بود.

XS
SM
MD
LG