لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

پنتا اسرائیل را به مقصد اردن ترک کرد


روز پنجشنبه اسرائیلی ها با دلگرمی بیشتری وزیر دفاع آمریکا را بدرقه کردند. سخنان این هفته لئون پنتا درباره برنامه اتمی ایران بسیار صریح بود: ایران نباید به سلاح اتمی دست یابد.

لئون پنتا در دیدار با شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل به وی اطمینان خاطر داد آمریکا به هیچ وجه ایران مسلح به سلاح اتمی را نخواهد پذیرفت و دولت اوباما منتظر نخواهد شد تا ایران بمب اتم تولید کند و بعد در فکر اقدامات بازدارنده علیه ایران اتمی باشد.

مقام های اسرائیلی می گویند زمان به سرعت می گذرد و پیش از آنکه روند دستیابی به سلاح اتمی در ایران به مرحله ای غیر قابل بازگشت برسد باید برنامه اتمی تهران را متوقف کرد. در این راستا، مقام های اسرائیلی بارها از امکان به کارگیری گزینه نظامی سخن گفته اند. افرام هالوی، رئیس پیشین موساد تلویحا از امکان حمله نظامی اسرائیل در سه ماه آینده سخن گفته است. نیویورک تایمز روز چهارشنبه به نقل از هالوی نوشت " اگر ایرانی بود در دوازده هفته آینده خیلی احساس خطر می کرد."

اما این هفته مقام های آمریکایی و اسرائیلی / از قطعیت حمله نظامی علیه ایران سخن نگفتند. روز چهارشنبه، لئون پنتا در ملاقات با همتای اسرائیلی اش گفت برای مقابه با برنامه اتمی ایران گزینه نظامی منتفی نیست ولی پیش از به کارگیری این گزینه / تلاش های دیپلماتیک و نیز فشار های بین المللی باید ادامه یابد. نخست وزیر اسرائیل هم این هفته تاکید کرد مصمم است از دستیابی ایران به سلاح اتمی جلوگیری کند ولی هنوز تصمیمی برای حمله نگرفته است.
XS
SM
MD
LG