لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

وزیر دفاع آمریکا برحفظ ناوگان قدرتمند آمریکادر مقابله با بحران های جهانی وتهدید ایران تاکید گذاشت


لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا، در مراسمی که برعرشه ناو هواپیما بر «اینترپرایز» برگزار شد بر تعهد ایالات متحده نسبت به حفظ ناوگان قدرتمند آمریکا بعنوان بخشی از قدرتِ نظامی آمريکا در مقابله با بحران های جهانی تاکید گذاشت.

بعضی از مقامات ایران اخیرا تهدید کرده بودند در صورتیکه نفت ایران، به دليل تهدید های مرتبط با برنامه اتمی تهران، با تحریم هائی مواجه شود، تنگه هرمز را به روی کشتیرانی بین المللی در خلیج فارس می بندند.

لنُون پانتا، وزیر دفاع آمریکا، روز شنبه بر فراز عرشه ناو هواپیمابر«یواس اس اینترپرایز» که در نورفولک (ایالت ویرجینیا) مستقر است خطاب به نیروهای مسلح ایالت متحده و ملوانان این ناو سخنرانی کرد. یواس اس اینترپرایزنخستین ناو اتمی جنگی و قدیمی ترین ناو فعال در ناوگان قدرتمند ایالات متحده است که عازم آخرین ماموریت خود در آبهای خلیج فارس و عبور از تنگه هرمز است.

ایران آشکارا از ایالات متحده خواسته است ناو جنگی به تنگه هرمز اعزام نکند. آمریکا در واکنشی به اين درخواست میگوید به اعزام ناو مبادرت خواهد ورزيد.

آقای پانتا خطاب به ۱۷۰۰ تن که در بندر جمع بودند گفت آمریکا برغم کاهش بودجه نظامی نسبت به حفظ حضور یازده ناو جنگی فعال و آماده خدمت علیه هر گونه تهدیدی متعهد است.

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد این تعهدی دراز مدت است که رییس جمهوری آمریکا مایل به حفظ آن است. و کنگره آمریکا نیز با ابرازحمایت قوی خود از این مساله با گذراندن قانون پنتاگون را ملزم به حفظ یازده ناو جنگی در خدمت کرد.

تصمیم مبنی بر حفظ یازده ناو جنگی بخشی از طرح بودجه وزارت دفاع است که شامل ۲۶۰ میلیارد دلار کاهش بودجه است و پنتاگون در جمع باید طی ده سال آینده بودجه خود را به ميزان ۴۸۷ میلیارد دلار کاهش دهد.

وزیر دفاع آمریکا هفته پیش نیز در واشنگتن طی سخنرانی در ارتباط با تهدیدهای دولت ایران نسبت به بستن تنگه هرمز آنرا یک خط قرمز خواند و به ایران هشدار داد که نیروی نظامی ايالات متحده کاملا آماده هرگونه رویارویی با رویداد غیر منتظره و حفظ صلح در منطقه است.

ناو اینتر پرایز طی سه سال آینده با ناو جنگی آمریکا بنام «یو اس اس جرالد فورد» که نخستین از نسل جدید ناوهای بسیار پیشرفته از لحاظ تکنولوژی است جایگزین میشود که شامل بیش از ۵۰۰۰ پرسنل، ۵۰ جت جنگی، وموشکهای کروز و دیگر تجهیزات و تواناییهای مقابله نظامی است.

XS
SM
MD
LG