لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۶

دیدار بی سابقه وزیر دفاع آمریکا از پایگاه دریایی چین


لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، پیش از دیدار از یک پایگاه حساس نیروی دریائی چین، با تیان ژانگ فرمانده ناوگان شمالی چین در مقر این ناوگان ملاقات کرد
لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، پیش از دیدار از یک پایگاه حساس نیروی دریائی چین، با تیان ژانگ فرمانده ناوگان شمالی چین در مقر این ناوگان ملاقات کرد
لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا، امروز پنجشنبه در آخرین مرحله از سفر سه روزه اش به چین ، از داخل یک پایگاه نیروی دریائی آن کشور دیدار کرد که تاکنون سابقه نداشته است.

پانه تا از یک ناو جنگی و یک زیر دریائی چین در مقر ناوگان شمالی نیروی دریائی آن کشور در کینگدائو (Qinqdao) در شرق چین دیدن کرد. این نخستین بار است که یک وزیر دفاع آمریکا از چنین تاسیساتی دیدن می کند.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت پانه تا همچنین با دریادار تیان ژانگ (Tian Zhong) فرمانده ناوگان نیز ملاقات کرد.

به گفته وی در این ملاقات ضمن بحث درباره اهمیت نیروهای دریائی دو کشور، دعوت واشنگتن از چین برای پیوستن به یک مانور عمده دریائی در سال ۲۰۱۴ نیز مطرح شد.

بخش عمده ای از دیدار پانه تا از این پایگاه حساس نیروی دریائی چین بدون حضور خبرنگاران انجام گرفت. مقامات چینی آنان را به دیدار از یک واحد آبجو سازی برده بودند.

واشنگتن پیشتر بارها پکن را به شفاف نبودن درباره توسعه سریع ارتش خود متهم کرده است، که شمار افراد آن اکنون به ۲ میلیون و ۳۰۰ هراز نفر می رسد. اما در سفر اخیر پانه تا به چین بیشتر گسترش همکاری های نظامی میان دو کشور مورد توجه قرار گرفت.

پانه تا روز سه شنبه به گروهی از دانشجویان یک دانشکده افسری چین گفت توجه نظامی واشنگتن به آسیا نباید اقدامی در جهت مهار کردن چین تلقی شود، بلکه هدف گسترش ثبات در منطقه است.

بسیاری در چین حدس می زنند که دولت اوباما توجه خود را به آسیا با این هدف افزایش داده است که قدرت های رو به ظهور را مهار کند.

اعزام تفنگداران دریائی به استرالیا و جابجائی حدود۶۰ درصد از نیروهای دریائی آمریکا در اقیانوس آرام تا سال ۲۰۲۰ بخشی از این برنامه محوری است.

پانه تا سفر یک هفته ای آسیائی خود را که دیدار از ژاپن نیز بخشی از آن بود در شرایطی به پایان می رساند که اختلاف ژاپن و چین بر سر چندین جزیره در دریای شرقی چین شدت گرفته است.

پانه تا در آخرین مرحله این سفر برای ملاقات با وزیر دفاع نیوزیلند به آن کشور نیز سفر می کند.
XS
SM
MD
LG