لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

وزیر دفاع آمریکا در مصر


وزیر دفاع آمریکا در مصر
وزیر دفاع آمریکا در مصر

وزیر دفاع ایالات متحده که در ادامه نخستین سفر خود در سمت جدید به خاورمیانه در مصر به سر می برد با مقام ها آن کشور دیدار و گفتگو کرد. سفر لئون پانه تا در چارچوب تأکید مجدد بر روابط امنیتی وزرات دفاع آمریکا انجام می گیرد.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا پس از پایان سفر دوشنبه خود به تل آویو و رام الله و ملاقات و گفتگو با مقام های اسراییلی و فلسطینی به مصر سفر کرد و سه شنبه در قاهره با ژنرال محمد تنتاوی رییس شورای عالی نیروهای مسلح مصر ومقام های آن کشور دیدار وگفتگو کرد.

چارچوب گفتگوهای مصر و آمریکا روند انتقال قدرت سیاسی کشور به یک دولت غیر نظامی و به گفته آقای پانه تا تعهد دوکشوربه یک رابطه دراز مدت دفاعی و تعهد آمریکا به ادامه کمک به نیروهای مسلح مصر است. همچنین با توجه به تنش در روابط اسراییل و مصرو ترکیه ، لئون پانه تا در این ارتباط با مقام های مصر مذاکره می کند که آزادی "ایلان گراپل" یک شهروند آمریکایی - اسراییلی را که از ماه ژوئن به اتهام جاسوسی برای اسراییل در بازداشت مصر قرار دارد شامل می شود.

دوشنبه وزیر دفاع آمریکا با وزیر دفاع و نخست وزیر اسراییل و سپس با محمود عباس و مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار و مذکراه کرد . پانه تا از سرگیری مذاکره میان اسراییل و فلسطینی ها را تنها راه دست یابی به صلح و ایجاد دو کشور مستقل خواند و افزود: فرصت و نیاز یک اقدام متهورانه از جانب هر دو طرف برای ایجاد دوکشور مستقل وجود دارد و هیچ راه حل دیگری موجود نیست.

آقای پانه تا همچنین در ارتباط با تعلیق کمک دویست میلیون دلاری عمرانی آمریکا به فلسطینی ها، نمایندگان کنگره را مورد انتقاد قرار داد و گفت این شرایط بحرانی زمان تعلیق چنین کمکی نیست.

وی پیش از ورود به تل آویو نیزبه اسراییل در مورد منزوی شدن آن کشور در خاورمیانه هشدار داد و رهبران آن کشور را به ترمیم روابط با ترکیه و مصر ترغیب کرد.

اهود باراک وزیر دفاع اسراییل دوشنبه پس از ملاقات با همتای آمریکایی خود گفت: ما به مسؤلیت خود در زمینه تلاش برای کاهش تنش با همه همسایگان و تعدیل آگاهیم و به حد کافی مشکل در برابرمان جمع شده است.

وزیر دفاع ایالات متحده که در مذاکرات خود در خاورمیانه درباره نگرانی های مشترک با کشورهای متحد در منطقه گفتگو می کند دوشنبه در ارتباط با ایران نیز چنین گفت : ما در مورد ایران بسیار نگرانیم و فکر می کنم بهترین رویکرد نسبت به تهدید ایران انجام تمامی اقدام های لازم است تا برای آنها روشن شود نمی توانند بیش ازاین به راهی که در پیش گرفته اند ادامه دهند.

آقای پانه تا افزود اگر ایران می خواهد به عنوان یک عضو مسؤل به جامعه جهانی بپیوندد، ما از آنها استقبال می کنیم. در غیر این صورت ما و متحدان ما هر آنچه لازم است را برای کسب اطمینان از دفع تهدید ایران نسبت به منطقه انجام خواهیم داد.

XS
SM
MD
LG