لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

پانه تا: تقاضای ما برای پس گرفتن هواپیمای بی سرنشین منطقی است


لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا سه شنبه وارد افغانستان شد. لئون پانه تا، پیش از سفر به افغانستان به کشور جیبوتی در شاخ آفریقا سفر کرد و ضمن پرواز در گفتگویی با خبرنگاران درباره ایران گفت مشکل بتوان گفت ایران تا چه حد می تواند از هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی استفاده کند.

لئون پانه تا از بسته شدن راه عبور تدارکات ناتو به افغانستان از سوی پاکستان ابراز نگرانی کرد ولی ابراز اطمینان کرد که دو کشور می توانند روابط خود را ترمیم کنند.

وزیر دفاع آمریکا سه شنبه برای ملاقات با اسماعیل عمر گوله رییس جمهوری جیبوتی به این کشور کوچک در شاخ آفریقا سفر و از حمایت و همکاری جیبوتی در مبارزه با تروریسم قدردانی کرد.

جیبوتی، متحد کلیدی آمریکا در شاخ آفریقاست و تنها پایگاه آمریکا با ۳ هزار تن از نیروهای آمریکا را در خود مستقر دارد. هواپیماهای بی سرنشین آمریکا نیز از این پایگاه ماموریت های پرواز اطلاعاتی و حمله علیه شورشیان و مواضع آنها را انجام می دهند.

وزیر دفاع آمریکا هنگام پرواز در هواپیمای نظامی در صحبت با خبرنگاران در مورد ایران گفت ما از ایران درخواست بازگرداندن هواپیمای بی سرنشین را کرده ایم که تقاضای منطقی است ولی انتظار نداریم انجام شود. پانه تا افزود تا چه حد ایران بتواند از آن استفاده کند، بستگی دارد به چند تکه تقسیم شده و اینکه وضعیت آن در چه حال است.

آمریکا که به تدریج از عراق خارج شده و هدف خروج نیروها از افغانستان را نیز دنبال می کند، تمرکز نظامی اش متوجه آفریقا به ویژه در شمال می شود که گروه هایی مانند الشباب و القاعده در آنجا پناه گرفته اند.

وزیر دفاع آمریکا می گوید هدف ما تعقیب این گروه هاست به هرجا که پناه برند و اطمینان از عدم توانایی آنها در طرح و انجام حمله به آمریکا است.

آقای پانه تا روابط با پاکستان را مشکل و پیچیده توصیف کرد ولی براین تاکید کرد که این روابط بسیار مهم است و ما باید به کار بر روی آن ادامه دهیم.

پانه تا همچنین ابراز امیدواری کرد که نتایج تحقیقات بر چگونگی حمله هوایی ناتو در مرز پاکستان به زودی روشن شود.

آقای پانه تا با نیروهای آمریکا در جیبوتی دیدار کرد و گفت به لیبی و عراق نیز سفر خواهد کرد. در عراق وزیر دفاع آمریکا در مراسم پایان ماموریت نیروهای آمریکا پس از نه سال جنگ شرکت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG