لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

پانداهای چينی ۵ سال ديگر در آمريکا خواهند ماند


پانداهای چينی ۵ سال ديگر در آمريکا خواهند ماند
پانداهای چينی ۵ سال ديگر در آمريکا خواهند ماند

قرارداد اجاره پانداهای چينی که در باغ وحش ملی آمريکا در شهر واشنگتن دی سی نگهداری می شوند، ۵ سال ديگر تمديد شد. اين خبر روز پنجشنبه و در پی امضای يک توافقنامه جديد، موسوم به قرارداد همکاريهای تحقيقاتی و پرورشی ميان آمريکا و چين، انتشار يافت.

در خلال مدتی که مقامهای آمريکايی و چينی سرگرم امضای قرارداد جديد تمديد اجاره پانداها بودند، پانداها، مِی شونگ و تی يِن تی يِن با صبحانه لذيذ خيزران تازه چيده شده، و فروت سی کل، نوعی آلاسکا از سيب و گلابی و آب سيب از خود پذيرايی می کردند.

مقامهای چينی و آمريکايی با امضای يک قرارداد جديد توافق کردند که مِی شونگ و تی يِن تی يِن ۵ سال ديگر در آمريکا بمانند. يعنی به اين ترتيب اين پانداهای معروف، ده سال از عمر خود را در واشنگتن دی سی، و مهمان باغ وحش ملی، وابسته به موزه اسميت سونين آمريکا، خواهند بود.

دنيس کِلی، مدير باغ وحش، می گويد که در توافقنامه جديد تأکيد زيادی بر اهميت زاد و ولد و توليد و ادامه نسل اين پانداها شده است، بنابر اين قرار است تعدادی از کارشناسان چينی از مرکز مطالعات و حفاظت از نسل پانداها، از استان سيچوان چين به آمريکا آورده شوند.

دنيس کلی می گويد: «وقتی اين پانداها بچه دار شوند، بچه هاشان تا سن ۴ سالگی در باغ وحش آمريکا می مانند.»

می شونگ و تی ين تی ين از سال ۲۰۰۵ تا کنون ديگر بچه دار نشده اند، می شيانگ، اولين بچه آنها يک سال پيش به چين منتقل شد.

در جريان امضای توافقنامه جديد، چِن وانگ شيا، همسر سفير چين در ايالات متحده چنان از پانداها صحبت می کرد، که يک مادر بزرگ از نوه هايش صحبت می کند. او می گفت: «می دانم که مردم آمريکا از صميم قلب اين پانداها را دوست دارند و به خوبی از آنها مواظبت می کنند. من واقعاً آرزو می کنم اينها بار ديگر صاحب فرزند عزيزی شوند.»

کِن سالازار، وزير کشور آمريکا می گويد، اين دو پاندا، نماد دوستی و همکاری ميان آمريکا و چين هستند، و قرار داد جديد، فرصت خوبی برای محقققان، دو کشور و به احتمال زياد دو پاندا فراهم خواهد آورد.

چنانچه می شونگ، و تی ين تی ين ظرف دو سال آينده نتوانند صاحب فرزندی شوند، احتمال آوردن پانداهای جديد از چين مطرح خواهد شد. اما به هر حال، همه نسلهای بعدی پانداهای چينی که در آمريکا نگهداری می شوند، به جمهوری خلق چين تعلق خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG