لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

نامه سینماگران ایران خطاب به مسئولان رژیم: جعفرپناهی را آزاد کنید!


نامه سینماگران ایران خطاب به مسئولان رژیم: جعفرپناهی را آزاد کنید!
نامه سینماگران ایران خطاب به مسئولان رژیم: جعفرپناهی را آزاد کنید!

ده ها تن از فیلمسازان، بازیگران و دیگر دست اندرکاران سینما شب گذشته طی ارسال یک نامه سرگشاده از قوه قضاییه و وزارت ارشاد اسلامی خواستار آزادی جعفر پناهی شدند.

بنا بر گزارش خبرگزاری ایلنا در روز سه شنبه ٢۵ اسفند ماه (١۶ مارس) پس از نمایش فیلمی به نام «کارنامه چهل ساله» به کارگردانی مانی حقیقی درباره داریوش مهرجویی، گروهی از هنرمندان، سینماگران و بازیگران با امضای نامه ای از مسئولان قوه قضائیه و وزارت ارشاد اسلامی خواستار رفع مشکل جعفر پناهی و محمد رسول اف شدند.

متن کامل این نامه که به امضای بیش از ۵٠ تن از سینماگران ایرانی رسیده است به شرح زیر می باشد:
«پس از پیروزی انقلاب اسلامی در طول ٣٠ سال گذشته این فیلمسازان بوده‌اند که به عنوان سفیران فرهنگی ایران نام این کشور عزیز را در سراسر جهان پرآوازه‌تر ساخته‌اند. اینک دو هفته است که از بازداشت فیلمسازان نامی کشور، جعفر پناهی و محمد رسول‌اف می ‌گذرد. پاسخ ساخت فیلم، هرچند بدون مجوز، بازداشت و سلول انفرادی نیست. ما امضا کنندگان این نامه مصرانه انتظار داریم که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی اطلاعات و ریاست محترم قوه قضائیه تا پیش از پایان سال و در آستانه عید نوروز موجبات آزادی هنرمندانی را که تنها گناهشان ساختن فیلم است، فراهم آورند.»

این نامه به امضای هنرمندانی چون محمد سریر، اصغر فرهادی، فرهاد توحیدی، رخشان بنی اعتماد، مجتبی میرطهماسب، مانی حقیقی، شادمهر راستین، سارا قرچه داغی، ابراهیم مختاری، حمیرا ریاضی، بهمن کیارستمی، مهتاب نصیرپور، مهناز افضلی، کامبوزیا پرتوی، فاطمه معتمد آریا، محسن عبدالوهاب، ناصر صفاریان، بهرام عظیم پور، مهرداد لشگری، سعید ابراهیم زاده، کامران شیردل و بسیاری دیگر از هنرمندان و دست اندرکاران صنعت سینمای ایران رسیده است. درهمین حال مهدی پورموسی یکی دیگر از سینماگرانی که به همراه جعفر پناهی دستگیر شده بود با یک وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شد.

مهدی پورموسی مدیر تولیدی است که ضمن تهاجم دوشنبه شب دهم اسفند ماه به منزل جعفر پناهی دستگیر شده بود. او شب گذشته پس از دو هفته حبس و پرداخت این وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شد. بنا بر گزارش برخی از خبرگزاری های داخلی این احتمال وجود دارد که طی دو روز آینده محمد رسول اف، یکی دیگر از همراهان دستگیر و زندانی شده جعفر پناهی نیز با سپردن وثیقه آزاد شود. اما در حال حاضر رسول اف و جعفر پناهی هم چنان در سلول های انفرادی به سر می برند و علیرغم تلاش اعضای خانواده آن ها، ممنوع الملاقات هستند.

جعفر پناهی که از زمان وقایع پس از انتخابات چندین بار بازداشت شده و از سفر او به خارج از کشور برای شرکت در یک جشنواره سینمایی در آلمان جلوگیری شده بود، روز دهم اسفند ماه به همراه همسر، دختر و تعدادی از همکاران خود از جمله رسول اف در منزل مسکونی اش بازداشت شد.

پیش از این در نامه سرگشاده ای، عباس کیارستمی، کارگردان سرشناس ایرانی خواستار آزادی جعفر پناهی دستیار سابق و همکارسینمایی خود شده بود. هم چنین جمعی از مقامات خارجی از جمله برنارد کوشنر، وزیر امورخارجه فرانسه و فردریک میتران وزیر فرهنگ این کشور به دستگیری جعفر پناهی و همراهان او اعتراض کردند و خواستار آزادی فوری و بلاشرط آنان شدند.

کن لوچ فیلمساز برجسته بریتانیایی و آکادمی فیلم اروپا نیز اعتراض خود را به دستگیری این فیلمسازان ایرانی در منزل پناهی اعلام کرد و سیلی از نامه های اعتراض آمیز اعضای این آکادمی تا به امروز به سفارت ایران سرازیر شده است.

XS
SM
MD
LG