لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

حمایت نهادهای فرهنگی، هنری و حقوق بشری کانادا از جعفر پناهی


حمایت نهادهای فرهنگی، هنری و حقوق بشری کانادا از جعفر پناهی
حمایت نهادهای فرهنگی، هنری و حقوق بشری کانادا از جعفر پناهی

رسانه های کانادا از حمایت تعداد بسیاری از نهادهای فرهنگی و سازمان های حقوق بشری این کشور از جعفر پناهی، کارگران و فیلسماز ایرانی خبر داده اند.

مقامات جمهوری اسلامی جعفر پناهی، کارگردان و فیلمساز سرشناس ایرانی را پس از تحمل ماه ها بازداشت، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان و بیست سال ممنوعیت ساخت فیلم و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی مثل ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.
در حالی که چهره های سرشناس صنعت فیلم و سینمای جهان همچون پال هگیس، مارتین اسکورسیزی و شان پن بازداشت جعفر پناهی را محکوم کرده اند، انجمن صنفی کارگردانان کانادا نیز هم صدا با دیگر سازمان های بین المللی، از این فیلمساز ایرانی حمایت کرده اند.

روزنامه گلوب اند میل گزارش داده است هیات مدیره انجمن صنفی کارگردانان کانادا قصد دارد روز پنج شنبه ( ٢٧ ژانویه ) با ارسال نامه ای به لارنس کانن، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا به محکومیت آقای پناهی اعتراض کنند.

برایان آنتونی، مدیرعامل ارشد انجمن صنفی کارگردانان کانادا گفته است با وجودی که نهادهای کانادا در حال تصمیم گیری برای یافتن بهترین راه مطرح کردن وضعیت اسف بار پناهی در مراسم اسکار و جشنواره های فیلم مهمی همچون جشنواره فیلم برلین و کن هستیم، راهکارهای دیگری برای جلب توجه عمومی به مخمصه جعفر پناهی را خواهیم یافت.

پال هیگس، کارگردان مشهور کانادایی از هنرپیشه ها و فیلمسازان هالیوود خواسته است تا به افتخار جعفر پناهی در انظار عمومی با روبان های سفید ظاهر شوند.

بنا به گزارش این روزنامه، سازمان های دیگری همچون انجمن قلم کانادا، سازمان دیده بان حقوق بشر در کانادا و انجمن تولیدکنندگان و کارگردانان کبک نیز این نامه را امضا خواهند کرد.

دیگر چهره های سرشناس فیلم و سینمای کانادا نیز با ارسال دادخواست جداگانه ای خواستار آزادی جعفر پناهی شده اند. باباک پیامی، فیلمساز ایرانی کانادایی، پاتریشیا روزما، کارگردان، رجینالد حارکما، کارگردان و جنیفر بایچوال، مستندساز کانادایی از جمله چهره هایی هستند که این دادخواست را امضا کرده اند. قرار است تعداد بسیاری از مشهورتریم فیلمسازان کانادا این دادخواست را امضا کنند.

تعداد زیادی از سازمان ها و چهره های فرهنگی هنری اروپا و آمریکای شمالی از جعفر پناهی حمایت و بازداشت وی را محکوم کرده اند.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن در ماه مه، به افتخار جعفر پناهی یک صندلی خالی در جایگاه هیات داوران این جشنواره قرار داده بودند.

قرار است در جشنواره فیلم برلین که در ماه فوریه برگزار می شود، گزیده ای از آثر جعفر پناهی، از جمله آفساید به نمایش گذاشته شود. جعفر پناهی عضو هیات داوران جشنواره برلین است و در اقدام نمادینی همچون جشنواره کن، به افتخار و یاد او یک صندلی خالی در جایگاه هیات داوران این جشنواره قرار داده می شود.

XS
SM
MD
LG