لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

پناه پناهی: «پدر من هیچ فیلمی ضدنظام نساخته ضمن این که درباره رویدادهای اخیر نیز فیلمی نساخته است»


با پخش دلایل نامشخص و ضدونقیض درباره دستگیری جعفر پناهی فیلمساز سرشناس ایرانی پسر او پناه پناهی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت خانواده خود که نیمه شب دوشنبه بازداشت شده‌اند، امروز، چهارشنبه، برخی از اخبار اینترنتی در این زمینه که پناهی و همکارانش درحال ساختن فیلمی برعلیه نظام بوده اند را تکذیب کرد و گفت :« این که گفته اند منزل پدر من قبل از انتخابات محل ساخت فیلم ضد نظام بوده است کاملا کذب است. پدر من هیچ فیلم ضد نظام نساخته ضمن این که درباره رویدادهای اخیر نیز فیلمی نساخته است .»

دستگیری جعفر پناهی که یکی از برجسته ترین فیلمسازان سینمای ایران به شمار می رود درشرایطی اتفاق می افتد که حکومت ایران به جنگ رودرو با مخالفان خود برخاسته است . بازداشت این هنرمند ایرانی موجب اعتراض هایی از سوی جامعه بین المللی از جمله حزب مردم اروپا، یکی از بزرگ ترین احزاب پارلمان اتحادیه اروپا و جشنواره بین المللی فیلم برلین شده است که روز چهارشنبه خواستار آزادی بلاشرط و فوری این فیلمساز ایرانی از حبس شدند.

هرچند دادستان تهران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران داخلی اعلام کرد که دستگیری جعفر پناهی، همسر و دختر۲۰ ساله او وپانزده مهمانی که درمنزل او حضور داشته اند جنبه سیاسی نداشته اما هنوز روشن نیست که سازنده فیلم های برنده جایزه ای چون «بادکنک سفید» و «آفساید» چرا دستگیر شده و چرا در رابطه با این دستگیری اخباری چنین ضد ونقیض منتشر شده است؟

درنخستین ساعات پس از اعلام خبر دستگیری جعفرپناهی در منزل مسکونی او، روز سه شنبه، اخبار مندرج در سایت خبری «تابناک» منصوب به محسن رضایی، فرمانده پیشین سپاه پاسداران، بازداشت این فیلمسازرا «ساختن فیلمی بر علیه نظام» خواند. این سایت خبری اینترنتی همچنین جعفر پناهی را متهم کرده است که محل زندگی‌اش از پیش از انتخابات و پس از ۲۲ خرداد محل ساخت فیلم هایی علیه نظام بوده است. بنا برهمین خبرمندرج در سایت «تابناک» ، «فیلمی که آقای پناهی و دوستان سرگرم ساختن آن بودند، قرار بوده برای پخش به خارج از کشور فرستاده شود.»

علیرغم انتشار گسترده و سریع این خبر، دادستان تهران درباره دستگیری جعفر پناهی گفته است که بازداشت او به علت هنرمند بودن نیست و جنبه سیاسی هم ندارد:« وی در مظان ارتکاب برخی جرایم بوده که در پی گزارش‌های رسیده، به دستور قاضی پرونده، دستگیر شده و تحقیقات درباره وی درحال انجام است.» اما تاکنون جزئیات اتهامات علیه پناهی مشخص نشده است.

بنا بر نوشته سایت «آفتاب» پناه پناهی، پسر جعفر پناهی اعلام کرد که پدر و سایر اعضای خانواده و حاضران در منزل پدر اودر حین فیلمبرداری فیلمی که مجوز داشته بازداشت شده‌اند.

فرزند جعفر پناهی با انتقاد از برخی ادعاهای طرح شده در برخی سایت‌ها گفت: «هیچ مهمانی‌ای در کار نبود و من فقط گفته‌ام که مهمانان پدرم بازداشت شده‌اند. این مهمانان نیز همگی عوامل فیلمبرداری و اکثراً عوامل تدارکات بودند و فیلمبرداری نیز با مجوز انجام می‌گرفته و آنها در حین فیلمبرداری بازداشت شده‌اند.»

پناه پناهی با بیان این که هیچ گونه اطلاعی از محل نگهداری و وضعیت خانواده‌اش ندارد به «آفتاب »گفت: من به شدت نگران خانواده‌ام، به خصوص خواهر و مادرم هستم.

بنا برگزارش سایت اینترنتی آفتاب که یک شبکه خبری رفرمیست ها محسوب می شود محمد رسولف، یک مستند ساز و فیلمبردار او نیزجزو دستگیرشدگان درمنزل مسکونی جعفرپناهی هستند. بنا بر گفته «پناه پناهی» پسرکارگردان که هنگام یورش ماموران امنیتی در خانه نبوده است درگفتگویی با نشریه اینترنتی «راه سبز»، این ماموران امنیتی کامپیوتر و دیگروسائل شخصی جعفرپناهی را نیز با خود برده اند.

بنا برگزارش سایت «آفتاب»، همسایگان بلافاصله پس از آن که نیروهای امنیتی به زور وارد خانه پناهی شدند و او و دیگران را دستگیرکرده وباخود بردند به اداره پلیس تلفن زدند اما مقامات پلیس به آن ها گفتند که چون تهاجم ماموران لباس شخصی جنبه امنیتی و اطلاعاتی دارد کاری از آن ها ساخته نیست!

درغرب،علاوه بر انتشار بیانیه ای از سوی حزب مردم پارلمان اروپا که خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط جعفر پناهی شده است، وزیرخارجه فرانسه، کشوری که پناهی در آن تاکنون دوبار برای فیلم هایش مورد قدردانی جشنواره سینمایی «کن» قرار گرفته است به «رفتار رژیم علیه شهروندان، هنرمندان و مخالفان خود» به شدت اعتراض کرد و «دیتر کاسلیک» مدیرجشنواره فیلم برلین نیز به این دستگیری اعتراض و در مورد آن ابراز نگرانی کرده است:«ما از اینکه یک هنرمند و کارگردانی که جوایز جهانی متعددی را برنده شده است به دلیل کار هنری دستگیر می شود نگران و از شنیدن این خبر بسیار نومید و دلسرد هستیم.»

پناهی برای فیلم های «بادکنک سفید»، «دایره» و «آفساید» که همه از تم های انتقادی در رابطه با جامعه امروز ایران به ویژه شرایط زنان در این کشور برخوردارند چندین جایزه از جشنواره های معتبر جهان را از آن خود ساخته است. او در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه اول جشنواره فیلم ونیز شد و در سال ۲۰۰۶ جایزه خرس نقره ای جشنواره سینمایی برلین برای فیلم «دایره» به او اهدا شد.

پناهی قرار بود تا با شرکت در آخرین جشنواره سینمایی برلین ماه گذشته برای شرکت در بخش بحث و گفتگو درباره سینمای ایران به آلمان مسافرت کند اما درفرودگاه با ممانعت مقامات جمهوری اسلامی روبرو شد و ناچارسفرخود را لغو کرد..

جعفر پناهی قرار است تا با تازه ترین فیلم خود «آکاردئون» در ماه مه آینده راهی شهر ریودوژانیرو در برزیل شود. این فیلم یکی از پنج فیلم کوتاهی است که به همراه آثار فیلمسازان برجسته دیگر در «تریبون اتحاد تمدن های سازمان ملل متحد» به نمایش درخواهد آمد..

.

XS
SM
MD
LG