لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

رییس جمهوری روسیه در کرانه غربی


رییس جمهوری روسیه در کرانه غربی
رییس جمهوری روسیه در کرانه غربی

دیمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه برای گفتگو با مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی به کرانه غربی سفر کرده است. این نخستین دیدار رییس جمهوری روسیه از کرانه غربی است.

وی قرار است در این سفر با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی درباره احیای روند صلح گفتگوهای خاورمیانه مذاکره کنند. صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی در این باره گفته است « دیدار رییس جمهوری روسیه یک رویداد تاریخی است، و یک علامت دیپلماتیک مبنی بر آمادگی فلسطینیان برای برخورداری از حق یک کشور مستقل.»

مذاکرات اسراییل و فلسطینیان در باره امکان تشکیل یک کشور فلسطینی و مرزهای آن در پی انقضای مدت توقف عملیات ساختمانی اسراییل در کرانه غربی در ماه سپتامبر قطع شد. فلسطینیان مخالف خانه سازی در سرزمینی هستند که آن را بخشی از کشور آینده خود می دانند. هفته پیش، اتحادیه اروپا اعلام کرد گروه چهارگانه صلح خاورمیانه در ماه فوریه در کوشش برای یافتن راهی جهت پایان دادن به بن بست مذاکرات صلح در آلمان تشکیل جلسه خواهد داد. این گروه، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد، آمریکا و روسیه را شامل می شود.

مدودف در آغاز قرار بود به عنوان بخشی از سفر خاورمیانه ای خود از اسراییل نیز دیدن کند، اما این بخش از سفرش را به دلیل اعتصاب کارکنان وزارت امورخارجه آن کشور لغو کرد. وی در این سفر از اردن نیز دیدن خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG