لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

بيست و چهارمين سالگرد تاسيس جنبش حماس


بيست و چهارمين سالگرد تاسيس جنبش حماس
بيست و چهارمين سالگرد تاسيس جنبش حماس

جنبش اسلامگرای فلسطینی حماس روز چهارشنبه بيست و چهارمين سالگرد خود را با یک راهپیمایی در نوار غزه، با حضور ده ها هزار نفر از حامیان گروه، برگزار کرد.

در این تجمع، اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس، قول داد به مقاومت تا پایان اشغال اسرائیل ادامه دهد. او به جمعیت حاضر گفت: «راه ما مقاومت است و آن یک انتخاب استراتژیک برای آزادسازی اراضی از رود اردن تا دریای مدیترانه و خروج اشغالگران از سرزمین مبارک فلسطینيان است.»

سازمان دهندگان اعلام کردند که ۳۵۰ هزار نفر در این تجمع، که مرکز شهر غزه را به دریایی از پرچم های سبز حماس تبدیل کرده بود، حضور داشتند.

جنبش حماس در سال ۱۹۸۷ ميلادی در دوران اولين انتفاضه به عنوان شاخه ای از گروه اخوان المسلمین مصر تاسیس شد. بر اساس منشور جنبش حماس، اين جنبش برای «آزادی سرزمين های فلسطینی از اشغال اسرائیل و ایجاد يک حکومت اسلامی در منطقه ای که در حال حاضر اسرائیل، کرانه باختری و نوار غزه را در بر ميگيرد» تاسیس شد.

حماس که توسط غرب به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده است، موفق به کسب پیروزی در انتخابات فلسطینيان در سال ۲۰۰۶ ميلادی شد و بعد از آن کنترل نوار غزه را از نیروهای وفادار به جنبش فتح محمود عباس، رییس جمهوری فلسطینی، پس از ماه ها ناآرامی های جناحی در دست گرفت.

XS
SM
MD
LG