لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

دیدار محمود عباس و خالد مشعل در قاهره


دیدار محمود عباس و خالد مشعل در قاهره. ۲۴ نوامبر ۲۰۱۱
دیدار محمود عباس و خالد مشعل در قاهره. ۲۴ نوامبر ۲۰۱۱

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی ها و خالد مشعل رهبر گروه اسلامی حماس روز گذشته (پنجشنبه) در قاهره پایتخت مصر دیدار و بر اتحاد ملی فلسطینیان تاکید کردند.

رهبران دو گروه رقیب فلسطینی گفتند در گفتگوهای آشتی در قاهره اختلافات به طور عمده ای کاهش یافته و صفحه تازه ای در روابط میان دو گروه گشوده شد.

محمود عباس به خبرنگاران گفت در گفتگوها درباره روند تحولات در منطقه و اتحاد فلسطینی ها صحبت کردند و افزود هیچ اختلافی در مورد مسایل وجود ندارد. خالد مشعل رهبر حماس نیز با تایید حرف های عباس گفت همه باید منتظر نه فقط حرف، بلکه عمل باشند.

با وجود لحن خوش بینانه هر دو طرف، روشن نیست آیا محمود عباس تحت حمایت غرب و خالد شمعل رییس گروه اسلامی ستیزه جوی حماس به یک پیشرفت واقعی بر سر شراکت قدرت که با اصول کلی آن در خرداد گذشته توافق کردند دست یافته اند یا نه.

توافق شامل تشکیل یک دولت اتحاد موقت، برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تا پیش از خرداد و نهایتا ادغام نیروهای امنیتی دوگروه رقیب است.

پیش بینی می شود محمود عباس با واکنش شدید غرب و احتمالا از دست دادن میلیون ها دلار کمک های بین المللی روبرو شود. هر دو گروه نگرانی هایی نیز در مورد انتخابات دارند.

گروه فتح که در سال ۲۰۰۶ پیروزی چشمگیری در انتخابات پارلمانی داشت، اکنون از آمادگی کافی و یک کاندیدای ریاست جمهوری مورد رضایت عموم برخوردار نیست.

حماس نیز از سوی دیگر بیم از آن دارد که اسراییل مانند سال ۲۰۰۶ کاندیداهای آن را هدف قرار داده و بازداشت کند.

XS
SM
MD
LG