لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۶

خواننده گمنام فلسطینی برنده مسابقات عرب آیدل شد


برای اولین بار یک خواننده فلسطینی برنده مسابقات آوازه خوانی «عرب آیدل» شد. محمد عساف، آوازه خوان ٢٢ ساله ساکن یک کمپ پناهندگی در نوار غزه است و پیش از این خواننده گمنامی بود که در مراسم عروسی می خواند.

او توانست با شکست دادن احمد جمال، رقیب مصری و فرح یوسف، رقیب سوری به مقام اول دست یابد. فینال مسابقه عرب آیدل روز شنبه از شبکه تلویزیونی ام‌بی‌سی، که عربستان سعودی مالکش است پخش شد.

در این مسابقه پرطرفدار و چند مرحله ای که میلیونها بیننده عرب آن را دنبال می کنند، روال به این شکل است که در طول برگزاری رقابت ها، مردم به خواننده محبوب خود رای می دهند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، محمد عساف کمی پس از پیروزی به مردم فلسطینی درود فرستاد «که دهه هاست زیر اشغال در رنجند.»
ترانه ای که محمد عساف در فینال مسابقات خواند درباره افراشتن چفیه فلسطینی است.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی پیشتر با او تلفنی صحبت کرده بود و فلسطینی ها را ترغیب کرده بود که از او حمایت کنند. آقای عباس گفت محمد عساف «غرور فلسطینی ها و ملت عرب» است و او را به عنوان سفیر حسن نیت فلسطینیان معرفی کرد و به نوشته الجزیره احتمالا پاسپورت دیپلماتیک نیز به او اعطا کرده است. «بانک فلسطین» نیز با در نظرگرفتن مبلغی برای پرداخت هزینه پیامک های رای، به کمپینی کمک کرد که برای پیروزی او تلاش می کرد. برخی کافه ها در رام الله در ازای هر فنجان قهوه ای که به مشتریان می دادند، از آنان می خواستند با ارسال پیامک به محمد عساف رای دهد.

محمد عساف، پس از پیروزی در این مسابقه محبوب و پربیننده، به عنوان سفیر جوانان و اشتغال سازمان ملل متحد معرفی شد. این نهاد با پناهندگان فلسطینی کار می کند.

پس از پیروزی محمد عساف در مسابقاتی که در بیروت برگزار شد، خیابان های نوار غزه که در کنترل حماس است، به صحنه جشن و پایکوبی مردم و مراسم آتش بازی بدل شد.

ابوعلی، معلمی ٣٨ ساله در نوار غزه است و به الجزیره می گوید: «او با لبخند و صدای گرمش فلسطین را روی نقشه آورد. این مرد جوان احساس همه ما را بیان می کند، رنج و درد و همچنین عشق ما به زندگی را نشان می دهد.»این دومین فصل از مسابقات عرب آیدل است که در بیروت، پایتخت لبنان برگزار می شود. رقابت های امسال در ماه مارس با ٢٧ شرکت کننده آغاز شد.

محمد عساف پدر و مادر فلسطینی دارد، در لیبی متولد شده و در کمپ پناهندگی خان یونس در غزه بزرگ شده است. او مجبور بود برای شرکت در مسابقات حماس را راضی کند تا به او اجازه خروج از نوار غزه را بدهند. او سپس به نگهبانان مرزی مصر رشوه داد تا بگذارند از مرز رفح وارد مصر شود و به لبنان برود.

در مقدمات مسابقه نیز یک شرکت کننده فلسطینی دیگر جای خود را به محمد عساف داد زیرا معتقد بود که او شانس بهتری برای پیروزی دارد.

حماس در ابتدا به فراگیر شدن تب عرب آیدل در غزه انتقاد می کرد اما در تازه ترین اقدام، یکی از مسئولان حماس گفت عساف «سفیر هنر فلسطینی ها است.»
XS
SM
MD
LG