لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۹

اسراييل: ۱۶۰۰ زندانی فلسطینی از خوردن غذا خودداری می کنند


یک فلسطینی عضو سازمان جهاد اسلامی که پس از ۶۶ روز اعتصاب غذا در زندان اسرائیل آزاد شد، الهام بخش فلسطینی های زندانی دیگر در زندان های اسرائیل شده است. دولت اسرائیل در مقابل صدها زندانی فلسطینی که در هفته های اخیر دست به اعتصاب غذا زده اند، با دشواری مواجه شده است.

اسرائیل نمی خواهد آشوبگرانی را که شهروندان اسرائیلی را کشته اند، آزاد کند، اما اگر اعتصاب غذا به مرگ آن ها منتهی شود، مشکل بزرگتری بوجود خواهد آمد. فلسطینی های زندانی می خواهند با اعتصاب غذا، مقام های اسرائیلی را به پذیرفتن خواست های خود وادار کنند.

خدیر عدنان که ماه گذشته پس از ۶۶ روز اعتصاب غذا آزاد شد، می گوید: زندانیان در یک نبرد علنی با اسرائیل هستند. ما دیگر دروغ ها و تدابیری را که مقام های اسرائیلی علیه زندانیان استفاده می کنند قبول نمی کنیم. ما در یک نبرد علنی هستیم و به خواست خدا پیروزی از آن زندانیان خواهد بود.

به گفته مقام های اسرائیلی دستکم ۱۶۰۰ زندانی از کل ۴۶۰۰ فلسطینی زندانی در اسرائیل از خوردن غذا خودداری می کنند. فلسطینی ها می گویند، ۲۵۰۰ زندانی در زندان های اسرائیل اعتصاب غذا کرده اند.

بیشتر آن ها اعتصاب غذای خود را حدود ۲۰ روز قبل آغاز کرده اند. ۹ تن از این زندانی ها که حدود ۵۰ روز در اعتصاب غذا بوده اند در یکی از بیمارستان های اسرائیل نگهداری می شوند. برخی از زندانیان اعتصابی به چندین بار حبس ابد محکوم شده اند. برخی دیگر برای مدت نامعلوم در بازداشت نظارتی هستند. این نوع بازداشت شامل زندانیانی می شود که اسرائیل آن ها را خطر برای امنیت خود می داند.

سخنگوی دولت اسرائیل فلسطینی های زندانی را افراد خطرناکی می خواند و می افزايد: این اعتصاب ها توسط کسانی هدایت می شود که شدیداً به گروههای حماس و جهاد اسلامی وابسته اند. رهبران این اعتصاب ها مستقیماً در کشتار و ترور شهروندان بیگناه دست داشته اند. اشخاصی که مردم را در رستوران ها، فروشگاه ها و اتوبوس های مدارس می کشند.

خواست اصلی زندانیان، خروج از سلول های انفرادی و داشتن اجازه ملاقات با خانواده های خود است که در نوار غزه زندگی می کنند.

اسرائیل پس از ربودن یک سرباز خود توسط حماس در سال ۲۰۰۶ اجازه ملاقات زندانیان با خانواده هایشان را لغو کرد. زندانیان می گویند، اکنون پس از آزادی سرباز اسرائیلی، اقدام های تنبیهی علیه زندانیان باید متوقف شود.

XS
SM
MD
LG