لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۵

اسراييل و فلسطينيان می گويند برای از سرگيری گفتگوهای صلح آماده اند


مذاکرات صلح اسراييل و فلسطينيان که با ميانجيگری آمريکا صورت می گرفت بدليل ادامه شهرک سازی يهوديان در کرانه باختری رود اردن و بيت المقدس شرقی به بن بست رسيد.

محمود عباس رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينيان در مصاحبه ای در رام الله در کرانه باختری رود اردن گفت فلسطينيان برای آغاز مذاکرات صلح آماده اند

محمود عباس گفت: اگر ميانجيگران گروه چهارگانه روند صلح خاورميانه نتوانند دو طرف را تا ٢۶ ژانويه بر سر ميز مذاکره بياورند، شکست خورده اند و ما موضع خود را بررسی کرده، با نهادهای فلسطينی گفتگو می کنيم و رهبران فلسطينيان پاسخی را ارائه خواهند داد.

آقای عباس ابراز اميدواری کرد که انتخابات رياست جمهوری ايالات متحده در سال ٢٠۱٢ مانع از تلاش اين کشور برای تسهيل مذاکرات صلح بين اسراييل و فلسطينيان نشود.

رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينيان گفت: ما اميدواريم آمريکايی ها سال ٢٠۱٢ را تنها صرف مساله انتخابات نکنند. مسائل منطقه ای و بين المللی وجود دارد که نمی توان آن ها را ناديده گرفت. قابل قبول نيست که مساله مذاکرات اسراييل و فلسطينيان و مساله خاورميانه در کل تا پايان انتخابات ايالات متحده مورد گفتگو قرار نگيرد. بهانه های دولت اسراييل نيز مانند ائتلاف و ديگر مسائل قابل قبول نيست. صلح نمی تواند بيش از اين به تعويق افتد.

در اورشليم سخنگوی دولت اسراييل نيز گفت کشورش آماده است بدون پيش شرط بر سر ميز مذاکره بنشيند.

مارک رجو گفت: دولت اسراييل در سه سال گذشته مکررا خواستار آغاز گفتگوهای صلح با فلسطينينان بدون هيچگونه پيش شرط شده است. متاسفانه فلسطينيان گفتگو ها را تحريم کردند. ما حاضريم در هر کجا و در هر زمان با فلسطينينان به گفتگو بنشينيم.

مذاکرات صلح اسراييل و فلسطينيان که با ميانجيگری آمريکا صورت می گرفت بدليل ادامه شهرک سازی يهوديان در کرانه باختری رود اردن و بيت المقدس شرقی به بن بست رسيد.

دولت اردن روز يکشنبه اعلام کرد آن کشور اين هفته ميزبان مذاکره کنندگان دو طرف خواهد بود. گفتگو هايی که گرچه رسمی نخواهد بود ولی پس از بيش از يک سال که از شکست مذاکرات می گذرد بارقه اميدی برای رفع اين مشکل خاورميانه است.

XS
SM
MD
LG