لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

فرانسه رهبران فلسطينی و اسراييلی را برای ادامه مذاکرات صلح دعوت می کند


فرانسه رهبران فلسطينی و اسراييلی را برای ادامه مذاکرات صلح دعوت می کند
فرانسه رهبران فلسطينی و اسراييلی را برای ادامه مذاکرات صلح دعوت می کند

آلن ژوپه، وزير امور خارجه فرانسه، می گويد رهبران فلسطينی و اسراييلی را برای ادامه مذاکرات صلح به فرانسه دعوت خواهد کرد.

وزير امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه پس از ديدار با سلام فياض، نخست وزير تشکيلات خودگردان فلسطينيها، در شهر رام الله در کرانه باختری رود اردن، گفت وضعيت حالت بسيار اضطراری پيدا کرده و به گفته وی متزلزل است.

آلن ژوپه در اشاره به روند سياسی موجود در خاورميانه به عنوان يک کل و کيفيت وضعيت فعلی ميان اسراييل و فلسطينيها به عنوان يک جزء گفت: «در حال حاضر همه چيز در خاورميانه، و در کل جهان عرب از مراکش گرفته تا حوزه خليج فارس در حال تغيير و تحول است. مصر و سوريه نمونه های بارز اين تحولات جديد هستند. به نظر من به همين نسبت با توجه به سير سريع تحولات، وضعيت اسراييل و فلسطينيان نيز غيرقابل پيش بينی است. به اعتقاد ما، اگر تا ماه سپتامبر اقدامی صورت نگيرد، همه در مجمع عمومی به درد سر خواهند افتاد. بنابراين فرانسه در اين زمينه پيشقدم شده است.»

اما آقای فياض، بدون اشاره مشخص به واکنش احتمالی فلسطينيها نسبت به اين پيشنهاد، گفت اين مسأله همواره از مسائل به غايت پراهميت برای فلسطينيان بوده است.

در همين حال، مارک رگو، سخنگوی دولت اسراييل، نيز اعلام کرد که پيش از ملاقات آلن ژوپه با بنيامين نتانياهو که روز جمعه انجام می شد در زمينه پيشنهاد دعوت فرانسه هيچگونه اظهار نظری نخواهد کرد.

مذاکرات صلح ميان اسراييل و فلسطينيها، در اواخر سال ۲۰۰۸ به شکست انجاميد. در سپتامبر ۲۰۱۰ مجدداً آغاز شد، اما چندی نگذشت که به دليل امتناع اسراييل از توقف شهرک سازيها بار ديگر متوقف شد. از آن زمان تا کنون فلسطينيها سعی کرده اند سازمان ملل متحد را متقاعد سازند تا اعلام استقلال يکجانبۀ آنها را به رسميت بشناسد و با تشکيل يک کشور مستقل فلسطينی موافقت کند.

XS
SM
MD
LG