لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

دوره ریاست محمود عباس بر تشکیلات خودگردان فلسطینی تمدید می شود


مقامات فلسطینی تصمیم گرفته اند دوره ریاست محمود عباس را بر تشکیلات خود گردان فلسطینی، تمدید کنند.

پس از به تاخیر افتادن انتخابات، که قرار بود در ماه ژانویه برگزار شود، شورای سازمان آزادیبخش فلسطین روز چهارشنبه در جلسه ای در رام الله با این تمدید موافقت کرد.

جناح فتح به رهبری عباس، کرانه غربی را در کنترل خود دارد و او گفته بود در پایان دوره اش در ۲۴ ژانویه کنار خواهد رفت. اما برگزاری انتخابات جدید پس از آن که جناح حماس، (که نوار غزه را کنترل می کند) فلسطنیان را از شرکت در رای گیری ممنوع ساخت، به تاخیر افتاد.

مقامات حماس از تصمیم روز چهارشنبه سازمان آزادیبخش فلسطین انتقاد کردند و آن را غیر قانونی نامیدند.

توافق وحدت فلسطینیان، که با میانجیگری مصر به دست آمد، می خواهد انتخابات در ژوئن ۲۰۱۰ برگزار شود. فتح این توافق را تصویب کرده، اما حماس آن را نپذیرفته است.

در خبری دیگر، روزنامه اسراییلی هاآراتص به نقل از محمود عباس می گوید معامله صلح با اسراییل ممکن است ظرف شش ماه قطعی شود، فقط در صورتی که اسراییل تمام عملیات ساختمانی در سرزمین های فلسطینی را متوقف کند.

عباس به هاآراتص گفت او این موضوع را سه هفته پیش در یک گفت و گوی تلفنی با اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، مطرح ساخت، اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین روز چهارشنبه از تصمیم محمود عباس به رد تجدید مذاکرات اسراییل و فلسطینیان تا زمانی که اسراییل تمام عملیات ساختمانی را متوقف نکرده است، حمایت کرد.

XS
SM
MD
LG