لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۸

مقام های آمریکایی: پاکستان اجازه می دهد با همسران بن لادن مصاحبه شود


مقام های آمریکایی: پاکستان اجازه می دهد با همسران بن لادن مصاحبه شود
مقام های آمریکایی: پاکستان اجازه می دهد با همسران بن لادن مصاحبه شود

یک مقام آمریکایی می گوید پاکستان به زودی به یک گروه آمریکایی اجازه خواهد داد از سه همسر اوسامه بن لادن که هنگام کشته شدن او در هفته گذشته با وی بودند، بازجویی کنند.

سه همسر بن لادن، از زمان حمله تکاوران آمریکایی به مجتمع بن لادن در پاکستان در بازداشت بوده اند. مقام های آمریکایی می گویند مصاحبه ها و نیز شواهد و مدارکی که از مخفی گاه بن لادن در ابت آباد جمع آوری شده است می تواند جزییات مهمی درباره القاعده فراهم آورد.

وزارت امور خارجه پاکستان روز سه شنبه گفت هنوز درخواست رسمی از آمریکا برای دسترسی به همسران بن لادن دریافت نکرده است.

مقام های آمریکایی همچنین روز دوشنبه گفتند سازمان مرکزی اطلاعات قصد ندارد رییس عملیات خود در اسلام آباد را، پس از آن که رسانه های پاکستان نام او را فاش ساختند، از آنجا خارج کند.

به گفته مقام های رسمی نامی که اعلام شده درست نیست، اما آنان بر این عقیده اند که در پی پرسش هایی درباره سال ها اقامات بن لادن در پاکستان، به عمد و بدون آگاهی ارتش یا سرویس اطلاعات کشور، این نام درز کرد.

مقام ها می گویند رییس دفتر سی آی ا در پاکستان در تلاش هایی که منجر به حمله به اقامتگاه بن لادن شد نقشی مهم ایفا کرد. رییس قبلی سی آی ای در پاکستان در ماه دسامبر، پس از آن که رسانه ها او را شناسایی کردند، از آن کشور خارج شد.

روز دوشنبه، یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفت درست نیست که کسی بگوید مقام های پاکستانی، از جمله سازمان اطلاعات کشور، با القاعده همدست بوده اند. گیلانی از تشکیلات جاسوسی و نظامی پاکستان حمایت کرد و گفت مرگ بن لادن، مجازاتی مناسب بود و عدالت به درستی اجرا شد.

اشفق پرویز کیانی، فرمانده ارتش پاکستان روز دوشنبه از برخورد دولت با مساله بن لادن انتقاد کرد و گفت «هراس و نگرانی عمومی» با نبود «پاسخ رسمی کافی» تشدید شده است.

وی از نخست وزیر خواست جلسه مشترک پارلمان را برای بحث درباره مسائل امنیتی تشکیل دهد، که بعدا اعلام شد جلسه روز جمعه تشکیل خواهد شد.

مقام های آمریکایی گفتند ارتش برای مقابله با سربازان پاکستان آماده بود و در جریان عملیات دو هلیکوپتر اضافی وارد کشور کرد. یکی از هلیکوپترهای پشتیبانی پس از آن که یک هلیکوپتر درگیر در حمله در پی فرود اجباری از کار افتاد، به مجتمع بن لادن پرواز کرد.

XS
SM
MD
LG