لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

ائتلاف ۴۰ سازمان پاکستانی خواستار بازنگری مناسبات با آمريکا


ائتلاف ۴۰ سازمان پاکستانی خواستار بازنگری مناسبات با آمريکا
ائتلاف ۴۰ سازمان پاکستانی خواستار بازنگری مناسبات با آمريکا

يک ائتلاف متشکل از ۴۰ حزب سياسی و مذهبی پاکستان تحت عنوان «شورای دفاعی پاکستان» با راهپيمايی در شهر کراچی از دولت خواست، مناسبات آن کشور را با آمريکا، مورد بازنگری قرار دهد.

در راهپيمايی روز يکشنبه در بزرگترين شهر پاکستان که به دعوت شورای دفاعی پاکستان برگزار شد، هزاران نفر شرکت داشتند.

«شورای دفاعی پاکستان» ائتلافی است متشکل از ۴۰ حزب سياسی و مذهبی پاکستان که از دولت اين کشور خواهان تجديدنظر در مناسبات با آمريکا و قطع کامل جريان انتقال تدارکات نظامی ناتو به افغانستان است.

شورای دفاعی پاکستان پيش از اين، راهپيمايی های مشابهی در دو شهر راولپندی و مولتان برگزار کرده است.

سيد منور حسن، رهبر حزب جماعت اسلامی، در راهپيمايی روز يکشنبه در کراچی گفت: دخالتهای آمريکا به يکی از مشکلات بزرگ پاکستان تبديل شده است. يکی از برنامه های شورای دفاعی پاکستان، آزاد کردن کشور از يوغ بردگی آمريکا و بيرون آوردن پاکستان از زير دين آمريکاست.

حافظ سعيد، يکی از روحانيون شديداً ضدآمريکايی و سرپرست گروه جماعت الدعوه، شاخه غيرنظامی گروه شبه نظامی لشکر طيبه، تشکلی که فعاليتش در پاکستان غيرقانونی است و نام آن در فهرست سياه سازمان ملل متحد قرار دارد، در اين راهپيمايی گفت، پاکستان بايد همه روابط و مناسبات خود را با آمريکا قطع کند.

سعيد اقدام کميته روابط خارجی سنای آمريکا را در زمينه بررسی مسائل بلوچستان پاکستان، دخالت مستقيم در امور داخلی پاکستان خواند و گفت: آمريکا از آنجا که در افغانستان نتوانست به هدف هايش برسد، اکنون می خواهد همان تجربه را در مورد بلوچستان تکرار کند.

وی در ادامه سخنرانی خود افزود، اما در قياس با آمريکا، هند برای پاکستان تهديد به مراتب بزرگتری به شمار می رود. چون آمريکا با حمايت و پشتيبانی از دولت هند، می خواهد از آن کشور در منطقه، يک ابرقدرت بسازد.

XS
SM
MD
LG